Spawanie drutami rdzeniowymi

Technika spawania drutów rdzeniowych, zwanych również drutami proszkowymi, zasadniczo nie różni się od technologii MIG/MAG. Jedyną różnicą jest zastosowanie innego materiału dodatkowego. Dla technologii MIG/MAG charakterystyczne jest używanie drutu litego. Przy spawaniu drutów rdzeniowych z kolei wykorzystuje się drut elektrodowy.

Czym są druty elektrodowe?

Druty elektrodowe z zewnątrz pokryte są metalową powłoką, zwiniętą z taśmy. Przyjmują postać cienkościennej rurki. Wewnątrz wypełnione są topnikiem bądź dodatkami stopowymi – tłumaczy nasz rozmówca z firmy HAX-INOX. Różnią się składem wypełnienia, dlatego też różne mogą być właściwości stopiwa oraz właściwości spawalnicze.

Spawanie drutami rdzeniowymi – kwestie techniczne

Bardzo istotne w spawaniu drutami rdzeniowymi są kwestie techniczne. Co najistotniejsze, w większości przypadku druty rdzeniowe mają nietypowe wymiary. Zazwyczaj stosowane są standardowe druty 0,8 mm bądź 1,0 mm, zaś druty rdzeniowe mają 0,9 mm bądź 1,1 mm. Do spawania konieczne są specjalne rolki perforowane VR, ponieważ druty rdzeniowe są bardzo podatne na zginanie i trzeba na to uważać.

Zalety spawania drutami rdzeniowymi

Spawanie drutami rdzeniowymi wiąże się z licznymi zaletami. Przede wszystkim spawanie jest bardo wydajne, dlatego nie jest potrzebna częsta zmiana elektrody. Wypełnienie topnikiem pozwala spawać nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz pomieszczeń. Zadaniem topnika jest bowiem ochrona przed utlenieniem spoiwa. Ponadto, przy spawaniu drutami rdzeniowymi, umiejętności spawacza nie są tak istotne. Nie musi mieć dużego doświadczenia, ponieważ i tak sobie poradzi. Spawanie drutami rdzeniowymi ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywane m.in. w przemyśle stoczniowym, przy konstrukcjach stalowych czy w drobnym rzemiośle, np. w różnego rodzaju serwisach.

śr. ocena 5 / głosów 4