Jak sortować opakowania kartonowe?

Coraz więcej z nas segreguje śmieci. Dzięki temu możliwy jest szybki recykling. Produkcja surowców odnawialnych spada, ponieważ wykorzystujemy to, co już jest w obiegu. Dzięki temu środowisku jest nieco lżej. Niestety, czasem jednak brakuje nie tyle chęci, co wiedzy. Boimy się, że coś zrobimy źle. Z tego tekstu dowiecie się, jak segregować kartonowe opakowania.

Problem z opakowaniami kartonowymi

Kartonowe opakowania, w których dystrybuowane są płyny, np. soki i mleko, to twardy orzech do zgryzienia dla zwolenników segregacji odpadów. Wprawdzie karton jest z papieru, ale przecież nie cały! Od wewnątrz wyściełany jest folią aluminiową, z wierzchu zaś laminowany przejrzystą folią. Do którego pojemnika powinien zatem trafić karton po soku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć dokładniej, z czego składa się kartonowe opakowanie. Okazuje się, że papier stanowi tu aż 75–80% całości. Wierzchnia cieniutka folia ma za zadanie chronić przed wilgocią z zewnątrz, zaś aluminium oddziela papierowy karton od umieszczonego w nim płynu. Te dwie skrajne warstwy zapewniają opakowaniu wytrzymałość, ale też pozwalają oszczędzić na magazynowaniu – dzięki warstwie aluminium nie trzeba trzymać soków w lodówkach.

Gdzie powinny trafiać puste kartonowe opakowania?

To, że opakowania kartonowe składają się z kilku materiałów, nie znaczy, że nie nadają się do recyklingu! Ponieważ jednak istnieje sprzeczność między ministerialnym rozporządzeniem a praktyką (Ministerstwo Gospodarki i Pracy określiło w 2005 roku, że kartony powinny lądować razem z metalami i tworzywami sztucznymi), decyzja pozostaje w gestii firmy zajmującej się wywozem śmieci z danego terenu. Dlatego, o ile taka informacja nie znalazła się na kontenerach, najprościej dowiedzieć się u źródła.

Jeżeli w naszej okolicy sortowanie śmieci nie przewiduje kartonów lub jest to niejasne (np. istnieje podział na suche i zmieszane odpady), nie musimy się martwić! Jest wiele sposobów recyklingowania kartonów po napojach i nawet jeżeli trafią one do kontenera „ogólnego”, zapewne zostaną przetworzone i wrócą do obiegu. Wytwarzaniem kartonów zajmuje się www.zapakujemy.pl.

śr. ocena 5 / głosów 4