Serwis wózków widłowych. Popularne awarie i usterki

Wózki widłowe to urządzenia, niezbędne w każdym magazynie. Ułatwiają, przyspieszają i usprawniają prace. Jednak, jak każde urządzenie mechaniczne, ulegają awariom i usterkom. Najbardziej narażone są konkretne partie wózka, najczęściej i najbardziej intensywnie eksploatowane. Z jakimi popularnymi awariami i usterkami muszą radzić sobie serwisy wózków widłowych?

Najczęstszymi przyczynami awarii wózków widłowych jest ich nadmierna eksploatacja oraz niewłaściwe użytkowanie. Wykorzystywanie wózka widłowego w codziennej pracy w sposób niezgodny z instrukcją oraz ogólnymi zasadami prowadzi do awarii i usterek. Sprawdź, jakich.

Awarie wideł i połączeń liniowych

W wózkach widłowych najczęściej mamy do czynienia z awarią jego wideł oraz połączeń liniowych. Brak możliwości opuszczania i podnoszenia wideł powodowany jest najczęściej uszkodzeniem zaworów lub złączy. Jeśli maszyna traci moc i przestaje rozpędzać się do odpowiedniej, wskazanej prędkości, oznacza to, że występują problemy z połączeniami liniowymi wózka.

Jednym z bardziej profesjonalnych serwisów wózków widłowych jest firma Ansal Bis. Specjalizuje się ona także w dystrybucji i wynajmie wózków widłowych.

Pozostałe awarie

Żadnej awarii wózka widłowego nie wolno lekceważyć, gdyż każda usterka ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy od razu zgłosić się do odpowiedniego serwisu, takiego jak firma Ansal Bis.

Powinniśmy zatem skorzystać z usług profesjonalistów za każdym razem, gdy w maszynie zostanie uszkodzona skrzynia biegów, układ kierowniczy lub jednostki napędowe wózka, czego objawem będzie problem z włączeniem silnika. W wózkach równie często dochodzi do wycieków olejów z silników.

Osoby, kierujące wózkami widłowymi, powinny zwracać w pierwszej kolejności uwagę na to, czy karetka wózka nie jest uszkodzona. Jeśli profile gniazd zamka są wyszczerbione, a dach oraz belki mocno wygięte, praca na takim urządzeniu staje się bardzo niebezpieczna, a osoba kierująca nie jest zabezpieczona przed ciężkimi przedmiotami, mogącymi spaść na wózek.

Zasady bezpieczeństwa

Ponieważ część usterek nie jest widoczna gołym okiem, przed pracą zawsze należy skontrolować pracę układu kierowniczego oraz układu hamulcowego. Podczas skręcania nie powinno odczuwać się luzów. Hamowanie z kolei musi być płynne i proste, skrzynia biegów działać w sposób prawidłowy, a wózek odpowiednio zwalniać i przyspieszać. Jeśli wózek widłowy nie działa w prawidłowo i nastąpiła awaria, należy natychmiast zatrzymać go w bezpiecznym miejscu, następnie powiadomić przełożonego.

śr. ocena 5 / głosów 5