Taśmy przenośnikowe

Serwis taśm przenośnikowych – charakterystyka usługi

Taśmy przenośnikowe powalają transportować duże ilości rozmaitych ładunków. Znajdują zastosowanie w przemyśle, szczególnie w zakładach produkcyjnych, energetycznych i ciepłowniczych, a także w kopalniach, gdzie służą do przenoszenia urobku. Na co dzień spotykamy je w sklepach. Co zrobić, gdy taśma się zepsuje? Czym charakteryzuje się usługa serwisu taśm przenośnikowych?

Taśmy przenośnikowe – jak działają, czemu służą?

Taśmy przenośnikowe służą do transportu wewnętrznego, czyli na terenie zakładu, hali, kopalni czy sklepu. Jednostajny ruch pozwala utrzymać stałe tempo pracy. Taśmy przenośnikowe znacząco przyspieszają pracę, regulują ją, a z człowieka zdejmują konieczność przenoszenia ogromnych ciężarów. Są niestrudzone i z łatwością transportują ładunki w różnych postaciach, np. sypkiej, która w przypadku pracy ludzkiej wymagałaby umieszczania ładunku w workach lub innych opakowaniach o niewielkich pojemnościach.

Taśmy przenośnikowe są zazwyczaj tkaninowo-gumowe – wyjaśnia przedstawiciel firmy Convi. – Wyróżnia się kilka rodzajów taśm dostosowanych do warunków pracy. Są to: taśmy przenośnikowe zwykłe, z profilami gumowymi, odporne na temperaturę, olejoodporne, trudno ścieralne i trudno zapalne. Zastosowanie znajdują też taśmy przenośnikowe ultralekkie i energooszczędne.

Taśmy przenośnikowe mocuje się na przenośnikach. Ruch bębnów sprawia, że nawinięta na nie taśma, której końce są zgrzane, stale się przesuwa. Choć taśmy przenośnikowe powstają z certyfikowanych i bardzo trwałych materiałów, prędzej czy później zużywają się pod wpływem tarcia, obciążenia czy trudnych warunków panujących w miejscu stosowania.

Awarie i serwisowanie taśm przenośnikowych

Najczęściej uszkodzenia taśm przenośnikowych wynikają z eksploatacji. Nieustanny ruch, uderzenia transportowanego ładunku o powierzchnię taśmy, a także duże obciążenia sprawiają, że pojawiają się mikropęknięcia prowadzące do utraty wytrzymałości – a stąd już prosta droga do dalszego niszczenia taśmy. Podatne są szczególnie obrzeża. Niekiedy powodem jest też zaniedbanie – brak przeglądów, ignorowanie pierwszych oznak uszkodzenia taśmy przenośnikowej.

Serwis taśmy przenośnikowej polega najczęściej na pracach wulkanizacyjnych. Dziury czy pęknięcia wymagają zaklejenia. Uszkodzone obrzeża można doprowadzić do pierwotnego stanu i zabezpieczyć, aby zwiększyć ich trwałość. W ramach serwisu przeprowadza się także czyszczenie i suszenie. Chroni to przed postępowaniem uszkodzeń chemicznych, zwiększa bezpieczeństwo i higienę pracy.

Firma oferująca serwis taśmy przenośnikowej zajmuje się wszystkim od demontażu po ponowny montaż taśmy. Wystarczy wezwać specjalistę, a on zajmie się resztą.

Serwis to także inne usługi, niezwiązane z awariami, lecz zmierzające do utrzymania taśmy w dobrym stanie: łączenie taśm na zimno, na gorąco i przy użyciu złącz mechanicznych, wulkanizacja, montaż profili i falban, protektorowanie bębnów, wykonywanie uszczelnień, rękawów i inne.

śr. ocena 5 / głosów 1