Serwis klimatyzacji samochodowej – Dlaczego warto go regularnie wykonywać

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodzie jest już standardem, który bardzo znacząco ułatwia kierowanie pojazdami. Dzięki sprawnej klimatyzacji jesteśmy w stanie bez problemu wyruszyć w drogę nawet podczas największych upałów. Układ klimatyzacji gwarantuje nam bowiem dopływ przyjemnie chłodnego powietrza. Niestety, jeżeli chcemy aby powietrze to było jednocześnie czyste i wolne od zarazków, musimy regularnie zgłaszać się do warsztatu samochodowego w celu wykonania usług serwisowych.

Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację?

Układ klimatyzacji samochodowej trzeba regularnie poddawać usługom serwisowych przede wszystkim ze względu na jej trudne warunki pracy. Ogólne zasady działania klimatyzacji samochodowej są takie same jak zasady działania klimatyzatorów stosowanych w domach lub w budynkach biurowych. Nagrzane powietrze w samochodzie jest chłodzone dzięki krążącemu wewnątrz całego systemu układu chłodzącego. Praca tego systemu przebiega w bardzo wysokich lub w bardzo niskich temperaturach. Obecne są też bardzo duże zmiany ciśnienia. To wszystko sprawia, że układy klimatyzacji samochodowej niestety często ulegają  uszkodzeniom. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy regularnie wykonywali serwis klimatyzacji samochodowej, w trakcie którego fachowcy sprawdzą szczelność całego układu, dokładnie go wyczyszczą, odgrzybią i wymienią czynnik chłodzący. Jak często należy się zgłaszać do warsztatu samochodowego? Tu zdania są podzielone. Niektórzy specjaliści twierdza, że aby mieć całkowitą pewność, że nasza klimatyzacja sprawuje się bez zarzutu i nie zagrażają jej żadne niebezpieczeństwa, serwis klimatyzacji powinno się wykonywać raz na 2 lata oraz zawsze kiedy zauważymy jakieś niepokojące sygnały. Niektórzy z kolei twierdzą, że serwis trzeba wykonywać częściej. Obecnie nie ma żadnych przepisów, które dokładnie regulują tę kwestię i wybór należy tylko do nas.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Wizyta w warsztacie samochodowym w celu wykonania serwisu klimatyzacji składa się z kilku elementów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, mechanik z Warsztatu Samochodowego Motostrefa w Olsztynie: W trakcie wizyty w naszym warsztacie w celu sprawdzenia układu klimatyzacji, nasi mechanicy przez przystąpieniem do dokładnego przeglądu dokonają kontroli temperatury chłodzenia oraz obejrzą wszystkie przewody. Następnym etapem jest wprowadzenie do układu czynnika UV, dzięki któremu może wykryć wszelkie ewentualne nieszczelności. Czasami bowiem zdarza się, że po 2 latach od wykonania wcześniejszego przeglądu, w układzie nie ma już w ogóle czynnika chłodzącego, co ewidentnie wskazuje że w którymś miejscu układ jest nieszczelny. Jeżeli wszystko jest w porządku przechodzimy do osuszania układu, wymieniamy w nim olej, czynnik chłodzący, filtry przeciwpyłkowe oraz odgrzybiamy całość metodą ozonowania. Na zakończenie pracy wykonujemy jeszcze pomiar ciśnienia.

Dzięki tak wykonanej usłudze serwisowej, możemy być już pewni, że układ klimatyzacji w naszym aucie jest w 100 proc. sprawny.

śr. ocena 5 / głosów 4