Sekrety transportu dzieł sztuki

Niezależnie od tego, czy dane dzieło sztuki przedstawia wysoką wartość artystyczną lub historyczną, nieraz odzwierciedloną w cenie danego obrazu bądź rzeźby, czy też jest przede wszystkim drogą sercu pamiątką – nie można go transportować jak np. każdego innego elementu wyposażenia wnętrz. Zarówno pakowanie, jak i podróż w odpowiednich warunkach wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków ostrożności.

Galerie, muzea, organizatorzy związanych ze sztuką wydarzeń, artyści i kolekcjonerzy, ale też po prostu właściciele wyjątkowych obiektów mogą w celu ich przetransportowania na nowe miejsce skorzystać z usług specjalistycznych firm. W przeciwieństwie do „zwykłych” przedsiębiorstw przeprowadzkowych, które zapakują np. obraz w folię bąbelkową i owiną go stretchem, firmy te dysponują zazwyczaj znacznie bardziej wyrafinowanym sprzętem i technologią, a także opracowują odpowiednie procedury gwarantujące bezpieczeństwo eksponatów.

Pakowanie

Powinny one zostać zapakowane z najwyższą starannością, najlepiej pod okiem doświadczonych konserwatorów lub historyków sztuki (tak samo zresztą rzecz ma się z rozpakowywaniem). Wśród materiałów ochronnych, z których korzystają specjaliści od przewozu dzieł sztuki, wymienić należy chociażby papier bezkwasowy i silikonowy, a także flizelinę, styropian i folie różnego typu. Niektóre przesyłki wymagają dodatkowo umieszczenia ich w drewnianych skrzyniach, dopasowanych do charakteru ładunku pod względem m.in. jego kruchości i wymaganego przezeń poziomu wilgotności. Zwłaszcza w przypadku transportu morskiego skrzynia taka powinna być wykonana z drewna poddanego właściwej obróbce, jak również odpowiednio oznakowana i spełniająca wymagania przepisów celnych.

Transport

Najczęściej jednak dzieła sztuki podróżują drogą lądową. Pojazdy służące ich przewozowi cechuje sztywna zabudowa kontenerowa i izotermiczna. W celu utrzymania odpowiednich warunków w zakresie wilgotności i temperatury, jakich wymaga wiele cennych obiektów, samochody wyposażone są również w systemy klimatyzacji. Pneumatyczne zawieszenie (uchwyty i pasy bezpieczeństwa, elastyczne linki i taśmy) zabezpiecza z kolei przed obijaniem się przedmiotów na zakrętach i podczas gwałtowniejszego hamowania. Dotyczy to zarówno rzeźb, jak i obrazów, które dodatkowo powinny być przewożone w pozycji pionowej. – W przypadku ułożenia na płasko podobrazie, a nawet rama mogą ulec niepożądanym odkształceniom – tłumaczy ten wymóg przedstawiciel zajmującej się przewozem delikatnych ładunków firmy Auto-transport z Trójmiasta.

Bezpieczeństwo na wielu poziomach

O bezpieczeństwo warto zadbać na każdym możliwym poziomie. Zwiększa się je chociażby poprzez powierzenie transportowanych przedmiotów doświadczonym, zaufanym kierowcom, którzy dysponują dodatkowo np. zaświadczeniem o niekaralności. Wiele firm zajmujących się przewozem dzieł sztuki zajmuje się także dopełnieniem wszelkich formalności celnych oraz tych związanych z ubezpieczeniem ładunku, często do jego pełnej wartości. Niektóre przedsiębiorstwa zapewniają nawet konwojowanie z bronią ostrą w przypadku najcenniejszych obiektów.

śr. ocena 5 / głosów 4