Rymarstwo – rzemiosło z tradycjami

Rymarstwo to rzemiosło z bogatymi, wielowiekowymi tradycjami. Chociaż dotychczas mówiło się o rymarstwie jako o zawodzie ginącym, warto zauważyć, że obecnie następuje ponowny zwrot ku tradycyjnym wyrobom. Co więcej, współczesne rymarstwo to nie tylko klasyczne wyroby rymarskie, takie jak siodła czy paski i saszetki lecz również smycze czy obroże.

Rymarstwo jest rzemiosłem, zajmującym się produkcją wyrobów ze skóry, takich jak paski czy saszetki. Przyjrzyjmy się bliżej fascynującej historii rymarstwa.

Historia

Tradycyjnie rymarstwo to dział rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, różnego rodzaju akcesoriów jeździeckich, a także skórzanych pasów pędnych. Tradycyjne wyroby szyte były w sposób ręczny ze skór, a następnie wykańczane metalowymi okuciami. Rymarze, jak wszyscy przedstawiciele zawodów rzemieślniczych posiadali własne cechy regulujące zwyczaje, zasady zdobywania zawodu, a także rozsądzające powstałe spory.

Zakłady rymarskie zakładano głównie w miastach i miasteczkach, zwłaszcza na południu Polski, rzadziej na wsiach. Tradycyjny warsztat rymarski posiadał w swoim wyposażeniu specjalistyczne przyrządy i narzędzia: koniki rymarskie, ławy do szycia, noże lub maszynki do cięcia skór, szydła i iglice do szycia i dziurkowania skór. Warto także wspomnieć, iż dawniej rymarze zajmowali się również garbowaniem skór oraz obróbką mechaniczną przy użyciu drewnianych kołowrotów do rozciągania skór.

Wyroby

Chociaż rymarze, tacy jak rymarz Piotr Konieczny, coraz częściej zajmują się także wyrobem pasków czy artykułów dla psów, tradycyjnym wyrobem pozostają siodła i pozostałe artykuły jeździeckie. Wyróżniamy zatem siodła rajdowe, skokowe, sportowe (olimpijskie), ułańskie oraz westernowe.

To właśnie u rymarza zaopatrzymy się również w uprząż. Może być to uprząż chomątowa angielska, której styl ukształtował się w Anglii w początkach IX w. Jej konstrukcja sprawia, że siła uciągu konia wykorzystana jest do maksimum nie powodując u zwierzęcia obrażeń. Dodatkowo wyposażona jest ona w ozdobne natylniki, stanowiące zespół części wstrzymujących.

Ponadto wyróżniamy uprząż chomątową kielecką, krakowską z ozdobnym chomątem, wykończonym błyszczącymi okuciami, szorową oraz węgierską.

W wymienionym wyżej zakładzie rymarskim zaopatrzymy się także w wysokiej jakości paski ze skóry, raportówki saszetki, banktonówki, etui na karty, smycze, obroże, baty, czapraki, ogłowia, zgrzebła, wędzidła, palcaty, i baty, rękawiczki, kaski, a nawet kamizelki ochronne. Również szeroką ofertę produktów do impregnacji skóry oraz wszystkie niezbędne preparaty do koni.

śr. ocena 5 / głosów 5