Różnice pomiędzy wytłaczarkami jedno- i dwuślimakowymi

Wytłaczarki tworzyw sztucznych pozwalają przemienić bezkształtną polimerową masę w konkretny wyrób. Bez wytłaczarek cały potencjał tkwiący w tworzywach sztucznych byłby zmarnowany. Maszyny te występują w wielu rodzajach, a najważniejsza linia podziału dotyczy liczby ślimaków. Czym różnią się wytłaczarki jedno- i dwuślimakowe? Na które warto postawić?

W jaki sposób obrabia się tworzywa sztuczne?

Metody obróbki tworzyw sztucznych wynikają z ich właściwości fizycznych. Plastik przed obróbką występuje najczęściej w formie granulatu. Po ogrzaniu stapia się on w płynną plastyczną masę, która daje się formować poprzez wyciskanie, dmuchanie, prasowanie czy odlewanie. Uformowane tworzywo jest następnie chłodzone, dzięki czemu utrzymuje nadany kształt.

Obrabianiu tworzyw sztucznych służą przede wszystkim wytłaczarki. Przeciska się przez nie upłynniony plastik, a głowica z kształtką pozwala nadać wytłoczni odpowiednią formę. Wytłaczarki mogą mieć różne konstrukcje. Najczęściej są to wytłaczarki jednoślimakowe i dwuślimakowe. Te ostatnie występują w odmianie przeciwbieżnej i współbieżnej. Czym się różnią?

Wytłaczarki jedno- i wieloślimakowe – różnice

Aby porównać oba typy wytłaczarek, należy wziąć pod uwagę parametry istotne dla użytkowania i efektu pracy tych maszyn. W opracowaniu „Wytłaczarki dwuślimakowe. Porównanie jedno- i dwuślimakowych układów uplastyczniających” Jacek Iwko z Politechniki Wrocławskiej wyszczególnia następujące kryteria charakterystyki wytłaczarek: pobieranie materiału z zasobnika, uplastycznianie, mieszanie rozprowadzające, mieszanie rozdrabniające, rozkład czasu przebywania tworzywa w wytłaczarce, odgazowanie, wytwarzanie ciśnienia, samooczyszczanie się ślimaków.

Oceniając te parametry, można porównać poszczególne typy wytłaczarek. Z porównania tego wynika, że wytłaczarki jednoślimakowe radzą sobie nieźle z większością czynności. Wyjątkiem jest tu samooczyszczanie, które zostało ocenione jako słabe. Niemniej wytłaczarki dwuślimakowe prawie wszędzie zostały ocenione lepiej. Tu z kolei wyjątkiem jest wytwarzanie ciśnienia. O ile jest ono dobre w wersji jednoślimakowej, o tyle zaledwie dostateczne w wytłaczarce dwuślimakowej współbieżnej, ale z kolei bardzo dobre w dwuślimakowej przeciwbieżnej.

W zestawieniu typów wytłaczarek najkorzystniej wypada wytłaczarka dwuślimakowa współbieżna, jednak warto pamiętać, że sprzęt należy dobrać do naszych potrzeb. W wielu miejscach wytłaczarka jednoślimakowa będzie wystarczająca. Wszystkie typy maszyn można zobaczyć i nabyć na www.pol-service.pl.

śr. ocena 0 / głosów 0