Różnice między ploterem a drukarką

Większość osób zna takie pojęcia jak ploter czy drukarka. Jednak wiedza na temat tego jak działają te dwa rodzaje urządzeń i jakie są różnice między nimi nie jest duża. Czym zatem różni się ploter od drukarki? To w zasadzie dużych rozmiarów drukarka przeznaczona przede wszystkim do druku wielkoformatowego. Drukuje ona linie niemal bez przerw, a więc idealnie nadaje się do tworzenia różnego rodzaju grafiki.

Gdzie stosuje się plotery i jakie są ich rodzaje?

Plotery na ogół są urządzeniami dość dużymi. Drukuje się na nich sporych rozmiarów materiały, więc tym samym nie są tanie. Obecnie plotery wykorzystywane są przede wszystkim w drukarniach i innych firmach, gdzie inwestycja w takie urządzenie z czasem się zwraca. Plotery wymagają z uwagi na swoje rozmiary dość dużej przestrzeni. Co ciekawe, podzielić je można na wiele modeli, w tym atramentowe i laserowe. W pierwszym przypadku stosuje się farby atramentowe, a w drugim specjalne mieszanki proszkowe. Wiele osób jest zdania, że plotery drukują w jednej linii ciągłej, ale w rzeczywistości tak nie jest. Plotery w praktyce rysują piksele bardzo blisko siebie, tworząc spójną i estetyczną całość. Dlatego druk wydaje się być niezwykle dokładny. Również i odwzorowanie kolorystyczne jest bardzo dobre. Nic więc dziwnego w tym, że plotery są powszechnie wykorzystywane do druku wielkoformatowego. Sprawdzają się dobrze wszędzie tam, gdzie wymagana jest spora dokładność wydruku. Plotery służą do druku plakatów, banerów i innych elementów reklamowych. Tworzą rysunki nasycone i bardzo wyraźne. Duży wybór profesjonalnych ploterów znajdziemy w ofercie firm zaopatrujących poligrafię, takich jak na przykład firma Reprograf.

Dokładność ploterów

Drukarki, w przeciwieństwie do ploterów, nie radzą sobie z dużymi formatami i nie są tak bardzo precyzyjne. Na tym polega ich podstawowa różnica. Drukarki przeznaczone są do druku tekstów i rysunków średniej jakości. Plotery z kolei radzą sobie nawet z precyzyjnymi grafikami, rysunkami, wykresami i innymi projektami wymagającymi dużej dokładności. Plotery spotkać można najczęściej w drukarniach i innych firmach poligraficznych. Na ogół wykorzystywane są do druku wielkoformatowych reklam, banerów, plakatów i ogłoszeń. Rzadko stosuje się je do innych celów. W przeciwieństwie do klasycznych drukarek, plotery w większości rysują wzory na papierze przy pomocy specjalnych głowic, które wyglądają jak pisaki. Z tego powodu kreślone przez nie linie są ciągłe i precyzyjne. Plotery podzielić można z uwagi na zastosowanie i zasadę działania na płaskie i bębnowe.

śr. ocena 5 / głosów 5