Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Wiele zawodów wymaga, żeby wykonujące je osoby nosiły specyficzny rodzaj ubioru. Przykładem jest tutaj branża budowlana, w której strój pracownika ma istotne znaczenie dla jego komfortu pracy oraz bezpieczeństwa. Również w innych branżach możemy zetknąć się z ubraniami roboczymi i ochronnymi. Na czym polega różnica między nimi? Czy można tych pojęć używać zamiennie, czy może oznaczają one dwie zupełnie różne rzeczy?

Czym jest odzież robocza?

Odzieżą roboczą nazywamy każdy strój, który powinien być stosowany przez pracownika w miejscu pracy zamiast jego zwykłego, codziennego ubrania. Zaliczamy do nich zarówno całe komplety ubrań, jak i pojedyncze ich elementy, takie jak czapki, fartuchy, kurtki etc. Dlaczego stosowana jest odzież robocza?

Po pierwsze umożliwia ona łatwą identyfikację pracownika pomiędzy innymi ludźmi – mówi przedstawiciel firmy BHP ProfiDotyczy to między innymi osób zatrudnionych w sklepach wielkopowierzchniowych. Identyczne i mocno wyróżniające się – na przykład kolorystycznie – ubrania pozwalają klientom na pierwszy rzut oka rozpoznać pracownika, który może  udzielić pomocy. Z tego samego powodu strojów roboczych używają pracownicy zatrudnieni w ochronie, gastronomii, komunikacji miejskiej i innych miejscach.

Drugi powód stosowania odzieży roboczej jest bardziej prozaiczny. Ma ona po prostu zastępować odzież własną pracownika, która w miejscu pracy mogłaby ulec zniszczeniu przez czynniki nie zagrażające zdrowiu, np. przez zabrudzenia.

Czym jest odzież ochronna?

Zgodnie ze swą nazwą, odzież ochronna to wszelkiego rodzaju ubiory, których podstawowym zadaniem jest chronić noszącą je osobę przed czynnikami mogącymi stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia. Zgodnie z tą definicją do odzieży ochronnej zaliczamy odzież:

  • Ognioodporną i niepalną
  • Antyelektrostatyczną
  • Kwasoodporną
  • Ochraniacze (kaski, rękawice, buty, okulary, nauszniki)

Żeby odzież ochronna spełniała swoją rolę, musi być dobrana pod kątem zagrożeń, jakie mogą dotknąć pracownika w danym miejscu pracy. Przykładowo elektrycy powinni stosować części ubioru chroniące ich przez porażeniem prądem, zaś strój strażaka powinien składać się z ubrań o wysokiej odporności na ogień i wysoką temperaturę.

Podsumowując

Jak widać, odzież ochronna i robocza to dwie oddzielne kategorie ubrań stosowanych w miejscu pracy. Nie ulega wątpliwości też, że od odzieży roboczej, która ma minimalizować ryzyko utraty zdrowia i życia, wymagane jest spełnianie wyższych standardów bezpieczeństwa. Niemniej jednak stosowanie obu typów ubrań reguluje kodeks pracy, który stwierdza między innymi, że pracodawca ma za zadanie określić, jakiego typu ubrania potrzebne są pracownikowi i wyposażyć je w nie.

śr. ocena 5 / głosów 5