rozdzielnice-seryjne

Rozdzielnice seryjne w obudowach metalowych

Rozdzielnice seryjne w obudowach metalowych, to urządzenia służące do zabudowy aparatury modułowej, liczników energii, aparatów kontrolnych i sterowniczych. Estetyka, montaż i budowa tego typu rozdzielnic powoduje, że cieszą się one niesłabnącą popularnością.

Typową rozdzielnicę, bądź chociaż jej obudowę, widział chyba każdy. Najczęściej można je spotkać w lokalach mieszkalnych, biurowych, handlowych, budynkach użyteczności publicznej, budynkach produkcyjnych i usługowych. Urządzenia te, choć niepozorne, stanowią istotny element sieci elektrycznych. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy, jakimi powinna charakteryzować się nowoczesna rozdzielnica w obudowie metalowej. Główny nacisk położyliśmy na walory estetyczne i praktyczne czyli na to, co wyróżnia dobrą rozdzielnicę spośród konkurencji.

Estetyka rozwiązań

Jak zdążyliśmy wspomnieć, obudowy rozdzielnic są często wystawione na widok publiczny. Niezwykle ważne więc, by posiadały estetyczny, a zarazem nie rzucający się w oczy wygląd. Do ciekawych rozwiązań należą m.in. poszerzone kołnierze obudów z zaokrąglonymi krawędziami i skośnym podgięciem. Istotną kwestią jest także kolorystyka. Najbardziej typowym kolorem rozdzielnic seryjnych jest kolor szary w strukturze, który aktualnie coraz częściej zamieniany jest na gładki biały. Istnieje oczywiście możliwość zamówienia rozdzielnicy w każdym kolorze w palety RAL, dopasowując go do kolorystyki pomieszczenia w którym ma być zamontowana.

Wyposażenie wewnętrzne

Współczesne modele rozdzielnic posiadają praktyczne wyposażenie wewnętrzne, umożliwiające ich prostą obsługę. Takie, funkcjonalne elementy stanowią m.in. specjalne szyny TH-35 w możliwością regulacji ich głębokości, dla montażu aparatów oraz izolacyjne osłony, zamykane na zatrzaski, które da się zamontować bez użycia narzędzi.

Elastyczność gabarytowa

Potrzebujesz rozdzielnicy o większych gabarytach? Dobre konstrukcje dają możliwość łączenia mniejszych rozdzielnic w duże zestawy, tworzące po połączeniu funkcjonalne, prostokątne bryły. Skręcanie rozdzielnic odbywa się przeważnie za pośrednictwem otworów w ścianach bocznych. W rozdzielnicach podtynkowych stosuje się natomiast usprawniające skręcanie łączniki.

Prostota montażu

Montaż urządzeń przysparza trudności nawet profesjonalistom. Jest czasochłonny i bywa problematyczny. W przypadku funkcjonalnych rozdzielnic problem ten właściwie nie istnieje. Urządzenia składają się bowiem z prostych elementów – korpusu montażowego wraz z demontowaną obudową (w przypadku rozdzielnic podtynkowych) oraz odkręcanych pleców. Podział rozdzielnic ułatwia pozycjonowanie sprawiając, że montaż jest dziecinnie prosty, podobnie jak demontaż i zabezpieczanie obudowy przed ewentualnymi uszkodzeniami w czasie prac wykończeniowych.

Funkcjonalne uchwyty…

Na poprawę walorów użytkowo-estetycznych rozdzielnicy wpływa nawet tak niepozorny element, jak odpowiedni uchwyt zatrzaskowy. Umożliwia on zamykanie obudowy przez blokadę drzwi oraz pozwala na montaż dowolnego zamku, w tym zamków patentowych z kodem, zamków energetycznych KK czy zamków M22 na klucze trójkątne, motylkowe i inne.

… oraz zawiasy sprężynowe

Drzwi rozdzielnic w obudowach metalowych są montowane do ramek za pomocą odpowiednich zawiasów. Stanowią one element zdejmowalny przy demontażu obudowy. Przyjazne użytkownikom modele obudów posiadają zawiasy sprężynowe, które umożliwiają ściągnięcie drzwi bez użycia narzędzi. Do ciekawych rozwiązań należą ramki z drzwiami, działające na zasadach obrotowych, z ruchem 180°. Dzięki nim możemy uzyskać zarówno drzwi prawo, jak i lewostronne.

Gdzie nabyć?

Aby nabyć rozdzielnicę w obudowie metalowej, spełniającą wszystkie wskazane wyżej standardy użytkowo-estetyczne, musimy znaleźć odpowiedniego producenta, który jest w stanie sprostać naszym wymaganiom. A wymagać trzeba – chociażby po to, aby cieszyć się w pełni funkcjonalnym, nowoczesnym urządzeniem. Wśród ofert firm, produkujących i sprzedających rozdzielnice, warto zwrócić uwagę na przedsiębiorstwo VER-TOM – profesjonalnego producenta rozdzielnic NN, działającego na rynku energetycznym od 1988 roku. W bogatej ofercie VER-TOM znajdą Państwo liczne modele rozdzielnic, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

śr. ocena 4.7 / głosów 3