szczepienie psow

Rola szczepienia psów w profilaktyce zdrowotnej

Decydując się na przygarnięcie lub zakup psa bierzemy na siebie odpowiedzialność za życie tego zwierzęcia. Opieka nad czworonogiem nie powinna ograniczać się do tresury i wyprowadzania na spacer, lecz musi obejmować także mądrą profilaktykę zdrowia.

Złota reguła, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, odnosi się także do naszych pupili – zauważa nasz rozmówca z Przychodni Weterynaryjnej AS w Pile.

Współczesna weterynaria zna wiele sposobów zapobiegania popularnym chorobom zwierząt, zaś do najważniejszych zabiegów w tym obszarze należą regularne odrobaczania i szczepienia.

Szczepiąc chronisz nie tylko swojego psa

Zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez specjalny zespół Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, szczepieniom powinny podlegać wszystkie psy, bez względu na warunki życia i możliwości ekonomiczne swoich właścicieli. W profilaktyce chorób zakaźnych u psów chodzi nie tylko o zabezpieczenie przed chorobą konkretnego czworonoga, ale także ochronę całej populacji przed ryzykiem wystąpienia epidemii.

Obowiązkowe szczepienia psów

Grupę podstawowych szczepień, które powinny być przeprowadzone bezwzględnie u każdego czworonoga, obejmuje lista szczepień zasadniczych. Wymienia się tu szczepienia przeciwko: wirusowi nosówki oraz andeno- i parwowirusowi psów. Na obszarach endemicznego występowania wścieklizny powinno się obowiązkowo wykonywać również te szczepienia.

Dlaczego tak często szczepimy szczenięta?

Psy są szczególnie narażone na choroby, nawet o przebiegu śmiertelnym, zwłaszcza w okresie szczenięcym. Dlatego pierwsze szczepienia należy przeprowadzać już około 6-8 tygodnia życia malucha. Jednocześnie musimy pamiętać, że na skuteczność szczepień szczeniaków duży wpływ mają przeciwciała pochodzące z mleka matki.

Mogą one neutralizować szczepienia, a podatność młodych psów jest trudna do określenia, ponieważ różni się nawet między poszczególnymi miotami. Właśnie dlatego zaleca się podawanie szczeniakom 2-3 dawek szczepionki, z ostatnim szczepieniem około 16 tygodnia życia – wyjaśnia ekspert z Przychodni Weterynaryjnej AS.

Szczepienia dorosłego psa

Również u dorosłych psów należy odświeżać szczepionki, jednak już nie tak często, jak u młodych czworonogów. Szczepienia zasadnicze u młodych dorosłych osobników powtarzamy raz do roku, a później – raz na 3 lata. Ważne jest także poddawanie zwierzęcia regularnym wizytom kontrolnym u weterynarza. W trakcie takich kontroli warto skorzystać z możliwości szczepień dodatkowych, czyli przeciwko takim chorobom, które stanowią zagrożenie dla zwierzaka ze względu na jego tryb życia lub są charakterystyczne w danym rejonie geograficznym.

śr. ocena 5 / głosów 4