Rodzaje zbiorników PEHD do pompowni domowych

Przepompownie ścieków są podstawowym elementem systemu kanalizacji ciśnieniowej. Mogą one być zabudowane jedną, dwiema lub więcej pompami, których zadaniem jest przetłocznie napływających ścieków do oczyszczalni. Na ich efektywność, niezawodność, a także bezpieczeństwo wpływ mają jednakże pozostałe, niemniej istotne elementy, z których się składa – rury, zawory oraz zbiorniki. Charakterystyką i rodzajami tych ostatnich zajmiemy się w niniejszym artykule.

Jakie cechy posiadają zbiorniki PEHD?

W przepompowniach przydomowych, które wykonane są w oparciu o europejskie standardy, wykorzystuje się zbiorniki wykonane z PEHD, czyli polietylenu – giętkiego, woskowatego, przezroczystego i termoplastycznego tworzywa sztucznego, gwarantującego szczelność, wytrzymałość oraz dostępność wielu wymiarów zarówno średnicy, jak i wysokości.

Można w nim dokonać odpowiednie nadlewy do mocowania trawersy, która służy do posadowienia pompy, bez potrzeby naruszania struktury całego zbiornika i wykonywania otworów w jego płaszczu. Zbiorniki PEHD charakteryzują się niewielką wagą i mocną konstrukcją, która jest zarówno odporna na napór ziemi, jak i szczelna na wody gruntowe. Jeżeli wystąpi wysoki poziom wód gruntowych, zbiornik tego typu może być wykorzystany, ale po uprzednim wykonaniu prawidłowego posadowienia i balastu betonowego, który zapobiega wypychaniu zbiornika.

Jakie są rodzaje zbiorników PEHD?

Zbiorniki PEHD są zakopywane w terenach zielonych, gdzie stosowana jest nieprzejezdna pokrywa polietylenowa, lub w terenach przejazdowych wymagających zastosowania pierścieni odciążających i włazów żeliwnych o właściwej wytrzymałości. Są one dostępne w dwóch typach ze względu na kształt zbiornika: z dnem kulistym (zaokrąglonym) – typ PEK lub z dnem specjalnym (stożkowym) – PES, mające na celu eliminację osadzania się części stałych na dnie zbiornika i zwiększenia rotacji ścieków zapobiegając jednocześnie zagniwaniu ścieków oraz powstawania odoru z kanalizacji.

Wysokość zbiorników PEK wynosi 186-450 cm, natomiast zbiorniki PES i PEU dostępne są w wysokościach od 190 do 350 cm. Każde z nich posiada konstrukcję wzmocnioną przez żebra przeciwwyporowe oraz dwa uchwyty do zamocowania haków transportowych. Przejścia na rurę tłoczną, rurę grawitacyjną oraz na przewody elektryczne są zabezpieczane uszczelką typu in-situ.

Wejście do zbiornika stanowi natomiast otwór włazowy zamykany pokrywą PEHD typu twist (wykonaną w kolorze zielonym, subtelnie komponującym się z otoczeniem) w przypadku wersji przejazdowych lub poprzez właz żeliwny zabudowany na płycie odciążającej.

Jeżeli teren wokół pompowni jest podwyższony, istnieje możliwość zamontowania nadstawki przedłużającej zbiornik – dodaje specjalista z firmy INWAP, która specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz produkcji urządzeń i rozwiązań z branży wodno-kanalizacyjnej.

śr. ocena 5 / głosów 4