zapięcia w paskach

Rodzaje zapięć do pasków

Zapięcia w paskach mają służyć wygodnej regulacji oraz bezproblemowemu zapinaniu i odpinaniu. Jednak pełnią one także rolę estetyczną. Pasek to forma eleganckiego dodatku, który może doskonale podkreślać nasze codzienne stylizacje. W tym artykule przeczytasz, jakie wyróżniamy rodzaje zapięć w paskach damskich i męskich i czym się one charakteryzują.

Tradycyjne klamry

Najbardziej popularne są paski z klasyczną sprzączką. Zapięcie polega na przełożeniu końca paska przez umieszczony na drugim końcu metalowy element, a następnie przewleczenie za pomocą szpilki. Zazwyczaj umieszcza się ją w jednej z dziurek wykonanych na końcu paska. Ze względu na to, że część paska znajdująca się poza klamrą może nieestetycznie i niewygodnie odstawać, stosuje się szlufki. Przeważnie wykonuje się je z takiego samego materiału co pas, by nie rzucały się w oczy. Takie zapięcie może być na tyle neutralne, że doskonale wpasuje się w różne stylizacje. Mężczyźni mogą nosić z nim spodnie jeansowe, jak i garniturowe, o ile kolorystycznie oba elementy będą współgrały. W paskach damskich wybór klamer jest dużo większy. Mogą one być prostokątne, okrągłe, połączone z kilku elementów, proste lub bardzo wyszukane. Neutralne wzory wpasują się w różne stylizacje. Im większa elegancja i bardziej widoczna klamra, tym stylizacja powinna być lepiej dobrana.

Klamry zakryte

W męskich paskach dużą popularnością cieszą się klamry zakryte. Są one nieco bardziej nowoczesne od klasycznych sprzączek i do tego występują w wielu różnorodnych wzorach i kolorach. Dzięki temu dobierzemy je do wyszukanych garniturów, jak i luźniejszych stylizacji. Takie paski mają różne formy zapięcia. Tradycyjnym rozwiązaniem jest klamra na bolec. Występują także paski parciane, które stosuje się do różnego rodzaju spodni codziennych. Stosowana w nich klamra ma swego rodzaju mechanizm ząbkowy, który pozwala zapiąć pasek na każdej możliwej długości. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne. Coraz popularniejsze stają się także paski z automatyczną klamrą, których mechanizm może być samozaciskowy lub na patkę. Taki pasek precyzyjnie dopasowuje się do obwodu pasa. Brak dziurek dodaje mu elegancji.

Nietypowe zapięcia w paskach damskich

Charakterystyką damskich pasków jest to, że mogą one być dużo bardziej odważne pod względem wzorów, jak i użytych materiałów. Doskonałym przykładem są paski metalowe, które przeważnie opatrzone są biżuteryjnymi dodatkami. Najczęściej występują w dwóch wariantach kolorystycznych – srebrnym i złotym. Można je zakładać m.in. do chinosów, topów, sukienek koktajlowych, a nawet sukien ślubnych. Bogato zdobione klamerki sprawiają, że są one bardzo eleganckim dodatkiem. Odważną formą zapięcia w kobiecym pasie jest forma gorsetowa. Pasek łączy się poprzez sznurek przewleczony przez dziurki z obu stron. Paski gorsetowe przeważnie są szerokie, lecz występują w wielu różnych wzorach i kolorach. Jest to doskonały sposób na idealne podkreślenie talii.

Pracownik galanterii skórzanej Promesso w Dłutowie dodaje: Ciekawą propozycją są także damskie paski wiązane ażurowe, koronkowe lub skórzane. Przewiązana kokarda na szerokim pasku może być bardzo interesującym elementem stylizacji.

śr. ocena 0 / głosów 0