Rodzaje wyrobów hutniczych. Podstawowe rozróżnienie

Wyroby hutnicze stanowią produkt końcowy procesów przetapiania i kształtowania danego materiału, przede wszystkim stopów metali. Na co dzień spotykamy wiele wyrobów metalowych – o rozmaitymi składzie mieszanki hutniczej i formach. Najpopularniejsze z nich są wykonane ze stali. Znajdują zastosowanie między innymi w profesjonalnym budownictwie, a także w innych dziedzinach przemysłu oraz usług.

Najpopularniejsze wyroby hutnicze

Do wyrobów hutniczych powszechnie spotykanych na rynku należą blachy zimno- i gorącowalcowane, ocynkowane, kątowniki, płaskowniki, teowniki i dwuteowniki, ceowniki, a także rozmaite rury, pręty, siatki zbrojeniowe i profile zimnogięte. Szczególną uniwersalnością cechują się kształtowniki. Mogą być one wykorzystywane w swojej pierwotnej formie, jak również w charakterze surowca przeznaczonego do dalszego przetwarzania na tokarkach, frezarkach i innych profesjonalnych urządzeniach obróbczych.

Produkcja większości wyrobów hutniczych odbywa się poprzez wytapianie w specjalnych piecach konwertorowych, łukowych bądź próżniowych, a następnie wylewanie do form i poddawanie stosownej obróbce, na przykład walcowaniu czy wyciskaniu w prasach hydraulicznych – objaśnia ekspert renomowanej Firmy Handlowej Zajkowska z Białegostoku, zajmującej się dostarczaniem wysokiej klasy wyrobów hutniczych i materiałów budowlanych do budowy domu i innych obiektów, począwszy od fundamentów aż po dach.

Użyteczność wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze ze stali są szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłowo-usługowych, zwłaszcza w tych związanych z budownictwem. Okazują się nieocenione przy wznoszeniu domów jedno- i wielorodzinnych, bloków mieszkalnych i innych zabudowań. Pręty, siatki i walcówki służą do zbrojenia i układania tynków na ociepleniach budynków. W przemyśle maszynowym znajdują natomiast użytek blachy stalowe i kształtki przeznaczone do wytaczania, wykrawania, a także do wyciskania przy pomocy pras detali konstrukcyjnych.

W postaci surowej, wyroby hutnicze przydają się między innymi przy produkcji nakrętek, podkładek, śrub, uchwytów, zaczepów i wielu innych podobnych detali. Rury stalowe stanowią element domowych instalacji kablowych czy wodonośnych, a blachy są stosowane jako fragmenty zadaszeń. Tak naprawdę, obecności wyrobów hutniczych doświadczamy na niemal każdym kroku – również w przedmiotach codziennego użytku (na przykład domowych sprzętach RTV/AGD). Wystawia to najlepsze świadectwo ich wyjątkowej użyteczności.

śr. ocena 7.5 / głosów 2