welna

Rodzaje wełny

Wełna – naturalne włókno uzyskiwane głównie z sierści owiec. Istnieją jednak inne gatunki zwierząt, które dostarczają wełnę do produkcji różnych wyrobów włókienniczych wysokiej jakości. Dzięki swoim charakterystycznym właściwościom materiał ten jest popularny również w przemyśle budowlanym. Jakie rodzaje wełny możemy spotkać i od czego zależą jej nazwy? Poniżej krótkie objaśnienie.

„Merino wool” i kaszmir

Najlepszym jakościowo rodzajem wełny jest wełna merynosowa. Uzyskane z niej wyroby często są nazywane produktami premium i oznaczane „merino wool”.

Pochodzi ona z merynosów – bardzo cenionej ze względu na runo rasy owiec, której najliczniejsze pogłowie występuje w Australii – wyjaśnia ekspert firmy transportowo-handlowej Luskar, która zajmuje się m.in. sprzedażą systemów izolacyjnych wykorzystujących wełniane produkty takich producentów, jak: Isover, Rockwool i Climowool.

Charakteryzuje się wysoką miękkością i puszystością, a jej włókna są bardzo cienkie i sprężyste, dzięki czemu przy wyrobach z wełny merynosowej nie ma odczucia gryzienia skóry. Wynika to z warunków, w jakich żyją owce – na kontynencie australijskim w zimie temperatura spada nawet do -20°C, a w okresie letnim wzrasta do 40°C. Produkuje się z niej wysokiej jakości tkaniny garniturowe, cienkie swetry, szaliki oraz bieliznę termoaktywną.

Miękka i połyskująca wełna zwana kaszmirem pochodzi z kóz kaszmirskich hodowlanych w Mongolii i Chinach. Jest to najdroższa wełna na świecie, a produkowane z niej wyroby należą do luksusowych. Często jednak zdarza się, że odzież zawiera kilku- lub kilkunastoprocentowe dodatki kaszmiru. 100% tego drogiego włókna można spotkać jedynie w ofercie marek z wysokiej półki, które produkują ekskluzywne szale, swetry, marynarki, krawaty, płaszcze i skarpety.

Wełna pozyskiwana z kóz angorskich

Podobne cechy jak kaszmir posiada moher, który pozyskiwany jest z kóz angorskich. Miękkość, puszystość i połysk to właściwości wykorzystywane w produkcji wysokiej jakości odzieży, np. smokingów na specjalne okazje. Niestety, moher szybko się filcuje, dlatego w produkcji stosuje się jedynie 5-10% tego włókna – jako dodatek do innych rodzajów wełny.

Surowiec do produkcji wełny dostarczają również wielbłądy, które żyją w odmiennych warunkach klimatycznych niż owce i kozy. Włókna sierści wielbłąda są jednak o wiele mocniejsze niż włókna z sierści owiec – stosuje się ją w produkcji grubych tkanin przeznaczonych na ciepłe płaszcze, często w kolorze camelowym.

śr. ocena 5 / głosów 5