urny-pogrzebowe

Rodzaje urn pogrzebowych

W Polsce najpopularniejszą formą pochówku jest tradycyjny pochówek w trumnie. Zdarza się jednak, że potrzebne jest przeprowadzenie kremacji. Tradycja ta zdobywa z roku na rok coraz więcej zwolenników – spalenie odbywa się w specjalnym krematoriach, a przed procesem możliwe jest zorganizowanie małej uroczystości dla rodziny i najbliższych zmarłego. Prochy zostają złożone w urnie, których rodzajów można znaleźć kilka na rynku usług pogrzebowych. Przyjrzyjmy się im bliżej przedstawiając najważniejsze cechy.

Czym jest urna?

Urną nazywamy specjalny pojemnik służący do przechowywania prochów zmarłych poddanych wcześniej procesowi kremacji. Tradycyjny przypomina wazę, ma zwężoną szyjkę i szeroki spód. Współcześnie jednak można spotkać się z wieloma rodzajami urn pogrzebowych, które charakteryzują się odmiennymi kształtami i rozmiarami.

Zakłady pogrzebowe oferują szeroki wybór urn wykonanych z różnych materiałów – zapewnia właściciel domu pogrzebowego Szadkowski, który organizuje pogrzeby wszelkich wyznań, profesjonalną obsługę ceremonii pogrzebowych oraz prowadzi sprzedaż trumien, urn, odzieży i innych akcesoriów pogrzebowych.

Rodzaje urn pogrzebowych

  • Urny kamienne – stosowane w dawnych czasach, ale również dziś bardzo popularne. Są bardzo solidne, najczęściej wykonywane z materiałów naturalnych, takich jak: marmur, granit i piaskowiec, dzięki czemu nie korodują i nie rozkładają się tak, jak urny wytworzone z metalu lub drewna.
  • Urny metalowe – cechuje je wysoka trwałość, estetyczny wygląd oraz lekkość, która umożliwia łatwy transport. W zależności od wzoru występują w różnych kolorach, a ich cena nie jest wygórowana.
  • Urny drewniane – ciekawie zaprojektowane, mogą przybrać kształt np. książki, pozytywki, szkatułki lub małej trumny. Są najczęściej wykonane z drzewa dębowego lub sosnowego.
  • Urny ceramiczne – wypalane w piecu, dostępne w różnych wzorach i kolorach. Cechują się trwałością oraz bardzo ładnym wykonaniem – można spotkać urny w formie kwiatu, łezki lub jajka, ale tak naprawdę kształt urn ceramicznych zależy tylko od wyobraźni wykonawcy.
  • Urny kompozytowe – wytwarzane z tworzywa sztucznego imitującego kamień, dlatego są świetną alternatywą dla urn kamiennych.
śr. ocena 5 / głosów 5