Rodzaje tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to dziś powszechnie wykorzystywane materiały i nie ma chyba branży, która nie korzystałaby z dobrodziejstw ich właściwości. Rodzina tych materiałów jest zróżnicowana i bardzo liczna, można w niej jednak wyróżnić kila rodzajów tworzyw. W artykule przyglądamy im się i pokazujemy najważniejsze cechy. Zapraszamy do lektury.

Na początek jednak warto nadmienić, że poszczególne rodzaje tworzyw produkowane są tak, by zapewnić materiałowi konkretne pożądane właściwości, dlatego najczęściej główny komponent produktu domieszkowany jest różnego typu dodatkami. Są to na przykład zmiękczacze, napełniacze, stabilizatory, barwniki i pigmenty, antystatyki czy antypireny. Zmiękczacze mają ułatwić obróbkę termiczną i mechaniczną danego materiału, napełniacze z kolei utwardzają go i zmieniają właściwości dielektryczne i termoizolacyjne, stabilizatory zapewniają tworzywom większą trwałość i stabilność, barwniki i pigmenty nadają wymaganą barwę, antystatyki zmieniają właściwości powierzchniowe, eliminując kumulację ładunków elektrycznych, antypireny wreszcie utrudniają spalanie się i zmniejszają dymienie danej substancji.

Tworzywa sztuczne: jakie główne cechy?

Tworzywa sztuczne możemy podzielić na trzy główne grupy właściwości – informuje nas ekspert firmy BORAL, producenta i dystrybutora tworzyw z Poznania.

Są to termoplasty, duroplasty oraz elastomery, a więc materiały o możliwości kształtowania pod wpływem temperatury, tworzywa termo- i chemoutwardzalne oraz tworzywa o właściwościach elastycznych i sprężystych – dodaje ekspert. Zaletą termoplastów jest możliwość wytwarzania z nich produktów o określonych kształtach za pomocą obróbki termicznej i technik wtrysku, prasowania lub wytłaczania. Po osiągnięciu twardości przybierają one na powrót swoje pierwotne cechy, a można z nich wyrabiać elementy o skomplikowanych nawet kształtach. Duroplasty z kolei nabierają struktury usieciowanej pod wpływem działania temperatury lub określonych czynników chemicznych. Do tej grupy zalicza się szeroką paletę żywic mających bardzo wysoką temperaturę topienia, często służących np. jako materiały konstrukcyjne. Elastomery wreszcie to materiały o charakterze wulkanizującym lub niewulkanizującym, zastępujące wyroby z gumy i kauczuku.

Popularne tworzywa sztuczne

Jakich materiałów można się spodziewać, sprawdzając ofertę hurtowni tworzyw sztucznych? Znajdziemy tam sprzedawane w formie płyt i wałków popularne na rynku tworzywa, takie jak: poliamid, polietylen, polistyren, poliuretan, ponadto poliwęglan, polichlorek winylu, ponadto poli(metakrylan metylu), poli(tereftalan etylenu), poli(tetrafluoroetylen), kompozyty materiałowe, tworzywa specjalistyczne i inne.

Poliamid cechuje niewielki współczynnik tarcia, wytrzymałość na ścieranie i tarcie; produkuje się z niego elementy przemysłowe, części maszyn i urządzeń, rury ciśnieniowe, folie, materiały medyczne i inne.

Polietylen to materiał o dobrych właściwościach elektroizolacyjnych, odporny na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, wytrzymały, elastyczny, o dobrych właściwościach mechanicznych. Wyrabia się z niego folie, worki, opakowania dla przemysłu spożywczego, znajdzie zastosowanie w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, rolnictwie czy w przemyśle. To jeden z najpopularniejszych materiałów tego sektora.

Polistyren to tworzywo produkowane w dwóch formach – sztywnej i spienionej. Jest niedrogi w wyrobie, łatwo się go produkuje, jest miękki po ogrzaniu i daje się prosto formować. Produkowane z niego są folie, płyty, elementy barwione, ponadto opakowania spożywcze, artykuły medyczne, produkty dla budownictwa (w tym termoizolacje) i inne.

Poliwęglan jest tworzywem o dużej sztywności, wysokiej temperaturze zeszklenia (a więc częściowej utracie właściwości) i świetnych właściwościach dielektrycznych. Produkty z tego tworzywa wykorzystuje się w przemyśle elektrycznym, elektrotechnicznym, elektromaszynowym, produkuje się też z niego płyty kompaktowe czy wykorzystuje w przemyśle zbrojeniowym do ochrony jako produkt kuloodporny.

Poliuretan to duża grupa tworzyw o szerokim spektrum zastosowań: od produkcji meblarskiej, przez przemysł motoryzacyjny, budowlany, aż po wyrób opakowań. Jest łatwy w łączeniu (klei się i spieka), można z niego wyrabiać żywice, kleje, pianki, lakiery, włókna i in.

Polichlorek winylu to materiał znany pod nazwami PCW, PVC i mylną PCV. Znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej i wykończeniowej: wyrabia się z niego profile stolarki otworowej, izolacje rur i kabli, rury, materiały wykończeniowe w postaci tapet, płytek ściennych i paneli podłogowych, ponadto pokrycia i powłoki, opakowania, produkty medyczne i inne. PVC produkowany jest w dwóch postaciach: sztywnej i elastycznej. Jego inne właściwości to sztywność, wytrzymałość, lekkość, odporność chemiczna i termiczna.

śr. ocena 5 / głosów 7