Rodzaje skrzynek pocztowych oddawczych

Oddawcze czy też nadawcze skrzynki pocztowe stanowią początek drogi przesyłki od nadawcy do adresata. Ponieważ lokuje się je w różnych miejscach, muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, chronić listy przed zalaniem, wywianiem czy kradzieżą. Jakie są rodzaje nadawczych skrzynek pocztowych? Czym się one charakteryzują? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym elemencie infrastruktury pocztowej.

Pocztowe skrzynki nadawcze – rodzaje

Skrzynki pocztowe, do których nadawca wrzuca list, to produkt specjalistyczny – musi spełniać odpowiednie wymogi, aby mógł wejść do użytku. Skrzynki takie umieszcza się w różnych miejscach, stąd też różne ich rodzaje dostosowane do warunków panujących w danej lokalizacji. O to, jakie typy skrzynek oddawczych się produkuje, zapytaliśmy w firmie Metako z Chełma.

Jak wyjaśnia ekspert:

Obecnie funkcjonuje pięć typów pocztowych skrzynek oddawczych. Są to:

  • skrzynka miejska wisząca,

  • skrzynka wiejska wisząca,

  • skrzynka miejska stojąca,

  • skrzynki kontaktowe w dwóch wariantach różniących się wymiarami.

Skąd taka różnorodność wśród tych, wydawałoby się, prostych sprzętów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się specyfikacji trzech najpopularniejszych z wyżej wymienionych typów.

Charakterystyka pocztowych skrzynek nadawczych

Częstym widokiem jest czerwona skrzynka na listy przytwierdzona do ściany. Występuje w wariancie miejskim i wiejskim. Czym się różnią?

Różnica zauważalna na pierwszy rzut oka to rozmiar. Skrzynki nadawcze wiejskie do złudzenia przypominają te miejskie, jednak w wersji mini. Wymiary miejskiej skrzynki wiszącej to 405 mm × 388 mm × 240 mm, podczas gdy wiejskiej – zaledwie 350 mm × 285 mm × 205 mm. Przyczyna jest oczywista – mniejsze zagęszczenie ludności sprawia, że na wsiach duże skrzynki są niepotrzebne. Obie te skrzynki wykonane są ze stali. Listy wrzuca się przez osłonięte ruchomą klapą otwory w ścianach bocznych, a wyjmuje dołem. Zawartość chroni zamek.

Niekiedy w mieście skrzynka wisząca okazuje się za mała. Na szczęście można korzystać z większych modeli stojących, które są rozwiązaniem w przypadku dużego obłożenia listami w danym rejonie miasta. Takie skrzynki widuje się tam, gdzie panuje największy ruch pieszy, czyli np. w centrum miasta i przy poczcie głównej. Może być stosowana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Listy wrzuca się podobnie jak do skrzynek wiszących. Inaczej natomiast wygląda opróżnianie. Duża konstrukcja (457 mm × 1180 mm × 390 mm) skrywa worek, do którego trafiają przesyłki. Front stanowi jednocześnie drzwi zabezpieczone zamkiem o trzech ryglach.

śr. ocena 5 / głosów 1