Rodzaje rowerów treningowych

Stacjonarne rowery treningowe to sprzęt o bardzo powszechnym zastosowaniu: możne je wykorzystywać w ramach rozgrzewki, przy zaawansowanym treningu wydolnościowym, a także przy rehabilitacji. Rynek sprzętu sportowego jest bardzo szeroki i oferuje bardzo wiele różnych wariantów rowerów treningowych. Czym charakteryzuje się każdy z nich – który powinniśmy wybrać? Podpowiedzi znajdziemy w poniższym tekście.

Pozycja ćwiczeń

Rowery dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: pionowe, poziome oraz spinningowe. Podział ten dotyczy pozycji, w jakiej znajduje się osoba ćwicząca:

  • Pionowe – trening na tych rowerach przypomina jazdę na rowerze miejskim lub trekkingowym, gdyż użytkownik siedzi na nich wyprostowany lub nieznacznie tylko pochylony do przodu. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób uskarżających się na problemy natury kardiologicznej. Trening pomaga rozwijać wydolność płuc, wzmocnić serce i układ krążenia, a ponadto kształtować mięśnie pośladków i podudzi. Nie powinny korzystać z niego osoby, które mają problem z kręgosłupem.
  • Poziome – siedzenie tego roweru posiada oparcie, zaś pedały wysunięte są daleko do przodu, dlatego podczas treningu ma się wrażenie, jakby spoczywało się na leżaku. W czasie treningu plecy nie są obciążone, uaktywniają się mięśnie brzucha. –

    Sprzęt tego typu zalecany jest dla osób otyłych oraz skarżących się na problemy z kręgosłupem – wyjaśnia specjalista z firmy Bescomo.

  • Spinningowe – jak sama nazwa wskazuje, rowery tego rodzaju przeznaczone są do spinningu, czyli bardzo intensywnego treningu wytrzymałościowego. Użytkownik rower siedzi na nim w bardzo pochylonej pozycji, jak na rowerze szosowym. Często wykorzystywane są przez kolarzy do utrzymania kondycji w okresie jesienno-zimowym.

Mechanizm działania roweru

Poza pozycją ćwiczeń rowery dzielimy ze względu na zastosowany mechanizm oporu, służący hamowaniu koła zamachowego. Wyróżniamy rowery treningowe:

  • Mechaniczne – regulacja oporu w tego typu rowerach może odbywać się poprzez zaciskanie na kole zamachowym taśmy, które poprzez tarcie hamuje jego obrót i tym samym sprawia, że ćwiczenie wymaga więcej wysiłku. Zaletą tego systemu jest jego prostota, sprawiająca, że naprawy można spokojnie przeprowadzić na własną rękę – wada to głośna praca, która przeszkadza w ćwiczeniach.
  • Magnetyczne – regulacja oporu odbywa się przy użyciu hamulca magnetycznego, który jest znacznie dokładniejszy, niż regulacja systemu mechanicznego. Dzięki temu możliwe jest powrócenie do tych samych ustawień roweru nawet jeśli korzysta z niego wiele osób. Dodatkowo jego praca jest znacznie cichsza, niż roweru mechanicznego.
  • Elektromagnetyczne – to najbardziej zaawansowane rowery treningowe. Wyposażone są w mikroprocesor, odpowiedzialny za sterowanie hamulcem magnetycznym – dzięki temu możliwe jest dostosowanie oporu do tętna użytkownika. Są to rowery najbogatsze w funkcje i przez to najdroższe.
śr. ocena 5 / głosów 3