pompownie-sciekow

Rodzaje pompowni ścieków

Pompownie są obiektami budowlanymi, które służą do przesyłania wody i ścieków na duże odległości oraz wyższe tereny, na których nieopłacalne byłoby wykonanie kanalizacji grawitacyjnej. Jakie są rodzaje pompowni i gdzie można się w nie zaopatrzyć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Pompownie domowe i sieciowe

Pompownie są częścią kanalizacji ciśnieniowej. Następuje do nich grawitacyjny spływ ścieków z jednego lub wielu budynków, które są później tłoczone do przewodów ciśnieniowych bezpośrednio do kanalizacji grawitacyjnej lub do oczyszczalni ścieków. Wyróżnia się dwa rodzaje pompowni:

  • Kompaktowe, nazywane również domowymi lub zagrodowymi
  • Sieciowe, zwane przemysłowymi, pośrednimi, zbiorczymi lub głównymi

Kompaktowe pompownie ścieków umieszczane są poza budynkiem w odległości 5-10 m. Stosuje się w nich dwa rodzaje rozwiązań: jednopompowe dla domów jedno lub dwurodzinnych oraz dwupompowe w przypadku domów wielorodzinnych, zakładów pracy, restauracji, hoteli i budynków użyteczności publicznej.

Pompownie sieciowe mają zastosowanie w tłoczeniu ścieków sanitarnych, deszczowych i drenażowych w układach kanalizacji ciśnieniowych i grawitacyjno-ciśnieniowych. Różnią się one jednak budową i wyposażeniem – dotyczy to wszystkich elementów pompowni sieciowych. Odmienny może być zbiornik i jego wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonany, średnica hydrauliki, układy sterowania, rodzaj armatury hydraulicznej oraz pomp – w zależności od tłoczonego medium. Typowo są wyposażone w dwie lub trzy pompy i dostarczany jest do nich układ sterowania, który zapewnia automatyczną ich alternację.

Gdzie można kupić pompownie ścieków?

Wysokiej jakości pompownie ścieków oferuje rodzinna firma INWAP Sp. z o.o. z Brzegu. Specjalizuje się ona w projektowaniu, wdrażaniu oraz produkcji urządzeń z branży wodno-kanalizacyjnej. W swojej działalności wykorzystuje wielopokoleniowe doświadczenie, a ponadto stale wdraża nowe rozwiązania i stosuje nowoczesne technologie, dzięki czemu stała się jednym z liderów w branży producentów pomp i pompowni.

śr. ocena 4.4 / głosów 7