pompa hydrauliczna

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna to element, dzięki któremu możliwe jest funkcjonowanie układu hydraulicznego. Jej działanie umożliwia zamianę otrzymanej energii mechanicznej uzyskiwanej podczas pracy na energię hydrostatyczną. Ciśnienie wewnątrz takiego układu powstaje na skutek generowania strumienia oraz działaniu przeciwstawiającemu się mu oporowi – panującemu wewnątrz zbiornika. Jednak czy wszystkie pompy hydrauliczne są jednakowe?

 

Jakie rodzaje pomp hydraulicznych dostępne są na rynku?

Dobranie odpowiedniej pompy hydraulicznej do konkretnych potrzeb jest kluczową decyzją. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiednim jej dopasowaniem do czynności, jakie mają być wykonywane. Wybór nieodpowiedniej maszyny może skutkować powstaniem awarii, czy obniżeniem jakości pracy.

Wyróżnia się cztery rodzaje pomp hydraulicznych:

  • śrubowe,
  • zębate,
  • łopatkowe,
  • wielotłoczkowe.

Charakterystyka pomp hydraulicznych

Pompy śrubowe oparte są na konstrukcji śruby w kształcie ślimakowatym. Poprzez ruch wytwarzany jest wymuszony obieg elementu odpowiedzialnego za pracę. Specjalista z firmy Hydro-Precyzja wyjaśnia: w tego rodzaju pompach konstrukcja jest całkowicie pozbawiona dodatkowych zaworów, a ciecz znajdująca się w ich wnętrzu, porusza się pomiędzy elementem korpusu pompy a płatami śruby. Przepływ cieczy wewnątrz pompy jest proporcjonalny do prędkości, jaka została ustawiona na silniku. Pompy hydrauliczne śrubowe są także niezwykle wydajne.

Pompy zębate uznawane są przez producentów jako najmniej skomplikowane w budowie,
a jednocześnie oferujące najwyższą wydajność.
Obieg czynnika napędowego możliwy jest dzięki wzajemnemu oddziaływaniu na siebie dwóch zębatych elementów. Pompy hydrauliczne zębate mogą zostać dodatkowo podzielone na dwa rodzaje – z zębami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Ten rodzaj urządzeń jest nie tylko niezwykle prosty
w czyszczeniu, ale także konserwacji.

Pompy hydrauliczne łopatowe charakteryzują się łopatowym kształtem elementów wirnika. Energia, która swój początek bierze ze sprężyn, powoduje rozpieranie łopat
w stronę korpusu pompy. Urządzenie transportuje czynnik roboczy z komory ssawnej do przestrzeni znajdującej się pomiędzy poszczególnymi łopatami. Ten rodzaj pomp hydraulicznych bardzo często wykorzystuje się do pompowania czystych gazów oraz cieczy. Charakteryzują się stałą i wydajną pracą, dużą szybkością obrotu łopat przy jednocześnie stosunkowo niskiej emisji hałasu.

Pompy wielotłoczkowe są czwartą kategorią. Znajdują swoje zastosowanie w napędach hydraulicznych. Wszystko dzięki unikalnej budowie, łączącej w sobie kilka rodzajów pomp. Można wyróżnić pompy promieniowe oraz pierścieniowe. Należy podkreślić, że im więcej tłoczków znajduje się w tego rodzaju urządzeniu, tym większe osiągi ono uzyskuje.

Pompy hydrauliczne – wybór odpowiednich parametrów

Dobór pomp hydraulicznych jest niezwykle istotny. Przede wszystkim muszą one zostać dokładnie dopasowane do zadania, jakie będą wykonywać. Następnie konieczne jest ustalenie ich wielkości, mocy oraz siły przerobowej. Warto wybierać produkty cechujące się wysoką jakością wykonania, dzięki temu możliwe jest uniknięcie usterek oraz awarii.

śr. ocena 5 / głosów 1