podkladki metalowe sprezynujace sruby

Rodzaje podkładek – okrągłe płaskie i sprężyste, kształtowe

Suma użytych elementów, narzędzi i sposób montażu stanowią sekret trwałego i adekwatnego mocowania oraz łączenia. Z tego powodu, aby zapobiec luzowaniu się połączenia, należy użyć nie tylko śrub, ale także podkładek. Muszą one być dobrane odpowiednio do rodzaju śruby, żeby móc stworzyć niezawodny zestaw spajający. Jakie są więc rodzaje podkładek i do jakich śrub są przeznaczone?

Do czego służą podkładki?

Podkładki są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie używa się śrub i nakrętek, ponieważ tworzą z nimi zestaw zabezpieczający. Elementy te są więc stosowane najczęściej w przemyśle, elektronice, budownictwie, wytwórstwie i meblarstwie. W trakcie montażu jakiegokolwiek mebla czy instalacji powinno się zastosować odpowiednie podkładki. Umieszcza się je z reguły pod łbem śruby, tak, aby znajdowały się pomiędzy nim a materiałem oraz między nakrętką a materiałem.

Jak mówi specjalista z firmy Torus, zajmującej się sprzedażą hurtową i detaliczną wyrobów śrubowych:

Podkładki odpowiadają również za właściwe rozłożenie nacisku i siły, które występują podczas łączenia materiałów dość plastycznych. W wielu przypadkach podkładki służą do ochrony podłoża i materiału przed zniszczeniem w trakcie wkręcania śruby. Takie uszkodzenia mogą występować szczególnie w miękkim drewnie i plastiku.

Podkładki okrągłe płaskie

Podkładki okrągłe płaskie są stosowane najczęściej, gdyż są najbardziej uniwersalne. Wykonuje się je ze stali węglowej, nierdzewnej i kwasoodpornej lub z mosiądzu poliamidu i aluminium. Podkładki tego typu można stosować do łączenia praktycznie każdego rodzaju materiałów. Niezbędne są jednak przy łączeniach, w których łeb śruby ma średnicę mniejszą niż otwór, do którego jest wkręcana. Podkładka uniemożliwia wówczas przedostanie się śruby przez otwór, dzięki czemu łączenie jest trwałe i bezpieczne.

Podkładki sprężyste

Przy łączeniach, które są narażone na drgania, najlepiej sprawdzają się podkładki sprężyste. Najczęściej używa się ich w motoryzacji, branży technicznej i przy budowie wielu konstrukcji. Wykonywane są ze stali sprężystej oraz nierdzewnej, co zapobiega samoistnemu luzowaniu się śrub. Podkładki sprężyste dzielą się na nacięte i całe. Pierwsze z nich mają wygięte i ponacinane karby na krańcach zewnętrznych, zaś podkładki całe – na wewnętrznych.

Podkładki kształtowe

Najbardziej znane podkładki kształtowe to modele odginane. Posiadają one specjalny wystający języczek. Po dociągnięciu nakrętki, języczek podwija się do jednego z boków. Dzięki temu elementy nie mogą się nawzajem obracać, a co za tym idzie, nakrętka nie może się samoistnie odkręcić. Najskuteczniejsze zabezpieczenia mechaniczne są w stanie zapewnić podkładki klinowe. Wysoką skuteczność można osiągnąć dzięki dwóm samoblokującym się klinom. System jest tworzony przez dwa pierścienie z naciętymi klinami od wewnętrznej strony oraz promieniowo ułożone żebra z zewnątrz podkładki.

śr. ocena 5 / głosów 3