Rodzaje osprzętu do lin

Liny wykorzystywane są w wielu celach, między innymi do podnoszenia i przeciągania obiektów o różnych gabarytach i masie, a także w charakterze sprzętu asekuracyjnego, np. we wspinaczce. Aby zapewnić pełną funkcjonalność, powinny one być wyposażone w dodatkowe oprzyrządowanie. Poniżej kilka z rodzajów osprzętu do lin.

Karabińczyki

Nazywany również karabinkiem to podłużny pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, wykorzystywany do szybkiego i skutecznego łączenia ze sobą różnych elementów. Stanowi on jeden z podstawowych elementów oprzyrządowania dla wspinaczy. Wykonywany jest zazwyczaj z lekkich, ale zarazem wytrzymałych metali, takich jak aluminium lub tytan – dzięki temu jest on odporny na wysokie obciążenia, a jednocześnie nie sam nie obciąża liny.

Zamknięcie karabińczyka zamontowane jest na sprężynie, która dociska je, uniemożliwiając przypadkowe wysunięcie się trzymanego elementu, np. pętli liny – wyjaśnia przedstawiciel firmy Metalex, specjalizującej się w produkcji artykułów metalowych – Bardziej zaawansowane karabińczyki posiadają dodatkowe zabezpieczenie pod postacią nakrętki.

Szakle

Znane są również pod jakie szekle. Są to metalowe klamry, które swym kształtem przypominają najczęściej literę U, zamykane za pomocą śrub lub sprężynowych zapadek. Wykorzystywane są między innymi do czasowego łączenia lin i łańcuchów – spotyka się je również na pokładzie łodzi, wykorzystuje się je do łączenie elementów takielunku.

Kausze

Nazywane są również potocznie sercówkami lub chomątkami. Są to elementy o kształcie kropli, które umieszczę się w uchu wykonanym z liny. Jej zadaniem jest chronienie włókien liny przed przecieraniem się w kontakcie z przywiązanym elementem, a także przed nadmiernym zginaniem w przypadku lin sztywnych (wykorzystywanych np. do cumowania dużych okrętów). Kausze formowane są w rynienkę, która gwarantuje stabilność linii i zapobiega jej wysuwaniu się z kształtki.

Haki

To podstawowy sprzęt przy przenoszeniu ciężki przedmiotów oplecionych w liny. Najczęściej są to pozbawione części ruchomych elementy, uformowane w kształt wygiętego ku górze dziobu – w celu ułatwienia zaczepiania haka jego końcówka jest cieńsza niż jego pozostała część. Niektóre haki wyposażone są w zabezpieczenie podobne do tego stosowanego w karabińczykach – przechodząca przez zgięcie haka zapadka na sprężynie uniemożliwia zaczepionej linie przypadkowe wysunięcie się z niego

Niezależnie od wybranego rodzaju osprzętu do lin, powinniśmy wybierać produkty spełniające odpowiednie normy i posiadające certyfikat jakości.

śr. ocena 15 / głosów 1