obrobka-cnc

Rodzaje obróbki CNC

Obróbka CNC pozwala szybko i precyzyjnie wytwarzać wysokiej jakości przedmioty z metali i materiałów drewnopochodnych. Zapewnia powtarzalność procesów produkcyjnych, utrzymanie standardów oraz bezpieczeństwo operatorom maszyn. Wyróżnia się kilka typów obróbki CNC. Jakie to rodzaje? Przybliżamy je w tym tekście. Dowiedz się, do czego można wykorzystać obróbkę CNC.

Możliwości obróbki CNC

Obróbka CNC, czyli przy użyciu urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo, zrewolucjonizowała produkcję półfabrykatów i przedmiotów wykonywanych z metali oraz drewna i materiałów drewnopochodnych – opowiada specjalista z Centrum Obróbki Metali i Wyrobów Drewnopochodnych. – Szybkie i precyzyjne maszyny zastąpiły pracę ludzkich rąk, które z natury nie są tak dokładne. Urządzenia nie męczą się, nie potrzebują tak długich przerw od pracy, a każdy ruch wykonują tak, jak zostanie to zaprogramowane.

To pozwala uzyskiwać nieosiągalne wcześniej dokładność, prędkość pracy przy zachowaniu jej powtarzalności, a także przewidywalność rezultatu. Produkcja jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, a straty materiału są mniejsze. Wszystkie te zalety niosą duże oszczędności bez rezygnacji z najwyższej jakości wyrobów tworzonych w toku obróbki CNC.

Obróbka CNC polega na nadawaniu materiałowi pożądanego kształtu. Z kawałka metalu powstają śruby, nakrętki, sworznie, tuleje, kątniki i wiele innych elementów przydatnych do dalszej produkcji bardziej skomplikowanych przedmiotów. Jakie są rodzaje obróbki CNC? O tym dalej.

Typy obróbki CNC

Obróbka materiałów może przebiegać różnymi metodami w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Przedmioty o kształcie walca lub stożka powstają przez toczenie. Mniej regularne formy uzyskuje się przez wycinanie, frezowanie, ploterowanie. Powierzchnie uzyskują pożądaną strukturę przez polerowanie.

Wszystkie te czynności można wykonać w technologii CNC. Na czym polegają?

  • Toczenie zalicza się do metod obróbki wiórowej. Obrabiany materiał obraca się, a noże tokarskie nadają mu odpowiedni kształt przez odcinanie kolejnych warstw aż do osiągnięcia wymaganej formy. Obróbkę zewnętrznej powierzchni nazywa się toczeniem, a wewnętrznej – wytaczaniem.
  • Frezowanie to jeden z typów obróbki skrawaniem. Elementem roboczym frezarki jest obrotowa głowica z ostrzami. Poza ruchem obrotowym wykonuje też ruch przesuwny. Podczas frezowania porusza się też opracowywany materiał. W zależności od zastosowanych ostrzy i głowic frezowanie pozwala na wstępne kształtowanie opracowywanej bryły materiału albo obróbkę wykańczającą. Nowoczesne frezarki CNC zapewniają pozycjonowanie o dokładności +/-0,0005 mm.
  • Ploterowanie to docinanie materiału po obrysie. Metoda ta jest stosowana przy płaskich elementach. Na stół roboczy plotera CNC trafiają więc różnego rodzaju płyty i blachy. Ploterowanie umożliwia też wywiercanie otworów, a zaawansowane modele ploterów CNC pozwalają na obróbkę krawędzi detalu np. przy użyciu uchylnego wrzeciona.
śr. ocena 5 / głosów 4