narzedzia-pomiarowe

Rodzaje narzędzi pomiarowych

Nie zaskakuje fakt, że narzędzia pomiarowe są przydatne zarówno w profesjonalnych przedsiębiorstwach, jak i podczas remontu własnego mieszkania bądź domu. Dlatego też niezależnie od tego czy jesteś specjalistą, czy amatorem majsterkowania, przyda ci się suwmiarka, miernik bądź poziomica. Dowiedz się, jakie jeszcze narzędzia pomiarowe są dostępne na rynku, poznaj ich rodzaje oraz kiedy warto ich używać.

Narzędzia pomiarowe: suwmiarki, mikrometry i czujniki zegarowe

Suwmiarka to jedno z podstawowych narzędzi pomiarowych, które może być przydatne do wykonania szybkiego pomiaru najróżniejszych elementów. Suwmiarki mogą mieć różne zakresy pomiarowe – najczęściej od 0 do 150 mm, jednak zdarzają i takie do 3000 mm. W ofertach producentów znajdują się zarówno suwmiarki uniwersalne, jak i specjalistyczne, np. do pomiaru tarcz lub bębnów hamulcowych. Narzędziem podobnym do suwmiarki jest głębokościomierz, który z kolei umożliwia pomiar głębokości. Narzędzia pomiarowe umożliwiają również dokonywanie precyzyjnych pomiarów geometrycznych przedmiotów z materiałów twardych. Zaletą tego narzędzia jest jego precyzja rzędu 0,01 mm bądź nierzadko nawet 0,001 mm (np. mikrometr cyfrowy).

Kątowniki, poziomnice, cyrkle i inne – kiedy warto ich używać?

Kolejnym przydatnym narzędziem pomiarowym jest kątownik. Dzięki niemu z łatwością można wyznaczyć kąt prosty, dlatego też używany jest najczęściej w budownictwie, stolarstwie oraz w ślusarstwie. Z kolei do określania pozostałych kątów warto posłużyć się kątomierzem. Innym przydatnym na budowie lub podczas remontu narzędziem jest poziomnica. Dzięki niej możliwe jest wyznaczenie np. poziomości podłóg lub pionowości ścian. Dzięki wbudowanej (jednej lub wielu) libelli rurkowej wykorzystując siłę grawitacji wskazuje z niewielką dokładnością pion lub poziom. Ponadto, w ofertach wielu firm (np. „Nurt” z Wrocławia) można znaleźć także cyrkle, macki i przyrządy traserskie, które także umożliwią precyzyjny pomiar.

Precyzyjne mierniki cyfrowe. W czym się sprawdzą?

Mierniki cyfrowe to z kolei najbardziej dokładne narzędzia pomiarowe, które umożliwiają uzyskanie wyniku w możliwie jak najkrótszym czasie. Oprócz określenia konkretnego wyniku miernik cyfrowy wyposażony jest w szereg przydatnych funkcji np. graficzne przedstawienie danych i ich rejestracja oraz wysyłanie pomiarów do komputera. Tego typu mierniki umożliwiają pracę w znacznie szerszej skali pomiarowej, często także przy niedostatecznej widoczności i utrudnionym dostępie. Najczęściej wykorzystuje się je do pomiaru napięcia prądu, rezystencji, pomiarów izolacji itd.

śr. ocena 5 / głosów 5