Rodzaje nagrzewnic oraz ich zastosowanie

Rodzaje nagrzewnic oraz ich zastosowanie

Nagrzewnice to urządzenia służące do ogrzewania powietrza. Występują w kilku podstawowych wariantach różniących się od siebie sposobem zasilania. Prosta budowa, wysoka wydajność oraz brak konieczności wykonywania instalacji to podstawowe atuty nagrzewnic. Urządzenia pozwalają osiągnąć optymalną temperaturę we wnętrzu budynku w bardzo krótkim czasie. Sprawdzają się zarówno w przypadku małych pomieszczeń, jak i obszernych powierzchni.

Rodzaje nagrzewnic powietrza

Zasada działania wszystkich typów nagrzewnic oparta jest na wymianie ciepła pomiędzy spalinami lub grzałkami a zimnym powietrzem, które zasysane jest do nagrzewnicy przez odpowiedni kanał lub wlot. Powietrze podgrzewane jest w specjalnej komorze grzewczej i dystrybuowane na zewnątrz urządzenia. W zależności od typu napędu wyróżniamy następujące typy nagrzewnic:

  • Nagrzewnice olejowe – najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione, odznaczają się największą wydajnością. Dostępne są modele z odprowadzaniem spalin lub bez. Nagrzewnice bez odprowadzania spalin mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie nie przebywają ludzie oraz w obiektach ze stałym przepływem powietrza;
  • Nagrzewnice elektryczne – są mniej wydajne od nagrzewnic olejowych i nadają się do mniejszych pomieszczeń. Ze względu na brak otwartego ognia są bezpieczne w użytkowaniu. Nie emitują spalin i nie zużywają tlenu;
  • Nagrzewnice gazowe – dedykowane do dużych powierzchni, można w nich regulować moc cieplną. Podczas ich używania konieczne jest zapewnienie wentylacji.

Nagrzewnice to komfortowy i niedrogi sposób na nagrzanie stanowisk pracy. Firmy w okresie zimowym bardzo często decydują się na rental nagrzewnic olejowych, co pozwala zaoszczędzić na drogich pracach modernizacyjnych. Wynajmem przenośnych nagrzewni zajmuje się firma TECHOG z Leszna. Firma dysponuje nagrzewnicami marki MASTER i HEYLO.

Zastosowanie nagrzewnic powietrza

Przenośne nagrzewnice olejowe, gazowe i elektryczne to funkcjonalne i praktyczne urządzenia na kółkach, które można z łatwością używać w różnych miejscach. Idealnie sprawdzają się do szybkiego nagrzewania garażów, warsztatów, hal magazynowych. Są niezastąpione w okresie budowy domu, ponieważ pozwalają w bardzo krótkim czasie osiągnąć pożądaną temperaturę pomieszczeń. Dzięki temu szybciej osuszają się ściany i możliwe jest wykonywanie dalszych prac wykończeniowych. Nagrzewnice elektryczne są proste w obsłudze, dlatego chętnie sięgają po nie właściciele domów, w których doszło do awarii instalacji grzewczych.

śr. ocena 5 / głosów 3