Rodzaje mieszanek traw dostosowanych do miejsca wysiania

Okres wiosenny (tzn. od kwietnia do czerwca) to dobry moment, żeby zająć się wysiewem trawnika. I choć wielu z nas chciałoby mieć piękną, zieloną trawę, to nie zawsze się to udaje. Sekret tkwi w wielu rzeczach, które choć wydają się skomplikowane, to po przyjrzeniu się stają się banalne. Jedną z takich rzeczy jest odpowiedni dobór mieszanki.

Jak wybrać mieszankę?

Wybierając mieszankę trawy trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim musimy jasno zdefiniować, jak nasz trawnik będzie wykorzystywany – innej mieszanki będzie trzeba użyć do wysiania ładnego i równego trawnika przed biurem, a innej użyjemy do wysiania przydomowego placu zabaw – tutaj mieszanka musi być przede wszystkim wytrzymała, a dopiero potem gęsta czy estetyczna. Jeszcze inna będzie potrzebna do uzupełnienia ubytków, a jeszcze inną do miejsc parkingowych. Określenie dokładnego przeznaczenia trawnika jest bardzo ważne.

Kupując mieszankę traw powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy nasiona są pochodzenia polskiego. Nie ma to nic wspólnego ze wspieraniem polskiego rolnictwa, ale z tym, że polskie trawy są bardziej przyzwyczajone i dostosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju, niż te zagraniczne – zwłaszcza amerykańskie czy brytyjskie. Warto również zwrócić uwagę na jej skład, ponieważ wiele mieszanek zawiera nasiona trawy pastewnej, której żywotność wynosi maksymalnie dwa lata i są słabej jakości. Trawy pastewne to np. rajgras włoski, holenderski i oldenburski.

Rodzaje mieszanek

Jakie są trzy najczęściej używane mieszanki wg przeznaczenia?

  • Użytkowe: to najbardziej wytrzymałe trawy. Są odporne na bieganie, deptanie, drobne uszkodzenia. Mają też najmniejsze wymagania co do gleby. Ich wadą jest nieco mniej okazały wygląd niż w przypadku traw ozdobnych.
  • Ozdobne: są one o wiele bardziej estetyczne i okazałe wizualnie od pozostałych rodzajów, są miękkie i intensywnie zielone. Sprawdzą się nie tylko jako ładne trawniki, ale również jako tła dla rabatek czy jako trawiaste elementy ozdobne. Jednak w przeciwieństwie do mieszanek użytkowych i uniwersalnych, trzeba o nie bardzo dbać, często kosić i regularnie podlewać, a gleba musi być starannie przygotowana. W przypadku tych najpiękniejszych traw nie od rzeczy będzie powierzenie ich ogrodnikowi.
  • Uniwersalne: To kompromis pomiędzy trawami ozdobnymi a użytkowymi. Prawdopodobnie jest to najczęściej wybierana mieszanka. Nie są tak wymagające w utrzymaniu jak trawy ozdobne ani tak odporne jak użytkowe, ale oferują zupełnie przyzwoity wygląd i odporność, jeśli nie są zbyt intensywnie używane.

Oczywiście mieszanek jest o wiele więcej, niż te trzy – dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, możemy się skonsultować z firmami, które produkują nasiona, jak np. przedsiębiorstwo Agronas.

śr. ocena 5 / głosów 4