Jakie rodzaje materiałów można ciąć strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa?

Cięcie to jedna z podstawowych technik obróbki tworzy – bez niej trudno wyobrazić sobie produkcję niezliczonej ilości towarów. Jedną z metod cięcia, odznaczających się bardzo wysoką skutecznością jest cięcie strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa. Jakie tworzywa można obrabiać przy jej pomocy?

Na czym polega cięcie wodą z dodatkiem ścierniwa?

Woda nie wydaje się zbyt solidnym materiałem do cięcia – w końcu jest płynna, natomiast rozdzielenie materiału może nastąpić w kontakcie z czymś twardym, jak ostrze piły, lub z wysoką temperaturą. Kluczem jest w tym przypadku zastosowanie bardzo wysokiego ciśnienia. Maszyny do cięcia ta metodą wytwarzają ciśnienie sięgające nawet 4000 bar (1 bar odpowiada wartości średniego ciśnienia atmosferyczna na poziomie morza), co w połączeniu z niewielką średnicą otworu głowicy (około 0,7mm) tworzy słup wody wystarczająco skoncentrowany, by przebić się przez różnego rodzaju tworzywa. Czysty strumień wykorzystywany jest do cięcia materiałów miękkich, takich jak guma czy produkty żywnościowe, jednak jeśli zostanie do niego dodane ścierniwo w postaci czystego piasku o jednorodnych ziarnach, może być on z powodzenie stosowany w cięciu najtwardszych tworzyw.

Co można ciąć przy pomocy wody ze ścierniwem?

Metoda cięcia strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa wykorzystywana jest do obróbki między innymi:

  • Stali wszelkiego rodzaju: nierdzewnej, kwasoodpornej, węglowej, pancernej etc.
  • Blachy wytwarzanej z metali kolorowych, miedzi, mosiądzu, brązu, aluminium i innych
  • Szkła warstwowego, klejonego, pancernego etc.
  • Kamienia naturalnego, takiego jak marmur, piaskowce i granit
  • Ceramiki podłogowej, ściennej i gresu
  • Tworzyw sztucznych, np. poliuretanu, poliamidu
  • Gumy i jej pochodnych

Głównym ograniczeniem jest grubość materiału. Jak twierdzą specjaliści z firmy HTM Water Jet, specjalizującej się w cięciu tą metodą, maksymalna grubość obrabianego tworzywa wynosi 250 mm.

Zalety cięcia wodą

Cięcie strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa ma liczne zalety. Przede wszystkim pozwala wykonywać bardzo precyzyjne cięcia na nawet najtwardszych tworzywa. Obrabiane w ten sposób przedmioty nie ulegają odbarwieniom, nie zmieniają swojej struktury (co jest typowe dla metod wykorzystujących ciepło) i nie ulegają utwardzaniu termicznemu. Krawędź wyciętych przedmiotów jest gładka i nie wymaga dalszej obróbki. Metodą tą można wykonywać pojedyncze egzemplarze w wybranym kształcie lub całe ich serie.

śr. ocena 5 / głosów 4