Rodzaje materiałów filtracyjnych

Filtracja to jedna z podstawowych technologii stosowanych głównie w wentylacji i klimatyzacji. Również w przemyśle, do budowy maszyn i pojazdów, wykorzystuje się różnego rodzaju filtry: powietrza, paliwa i oleju. Za prawidłowe działanie filtru odpowiada materiał filtracyjny. Na czym polega funkcja tych materiałów i jakie są ich rodzaje?

Rola materiału filtracyjnego

Każdy filtr posiada przegrodę, która przepuszcza ciecz lub gaz, a zatrzymuje zanieczyszczenia, czyli ciała stałe. Wybór przegrody zależy od typu zanieczyszczeń, długości, precyzji i innych warunków filtracji. Filtr musi posiadać odpowiednią przepustowość, chłonność, opór i skuteczność. Powinien być też odporny na działanie wilgoci, temperatury i innych czynników. Ze względu na zróżnicowanie procesów filtracji, do produkcji przegród wykorzystuje się różne materiały.

Papiery

Papier to znakomity materiał do filtrowania powietrza, paliwa i oleju. Aby nadać papierowej przegrodzie pożądane właściwości, włókna celulozy uzupełnia się różnymi komponentami – żywicami i olejem. Taki skład papieru filtracyjnego nadaje mu odpowiednie parametry, np. odporność na wodę, opary paliwa czy działanie oleju. Dla zwiększenia skuteczności i chłonności, do celulozy dodaje się włókna syntetyczne, czego przykładem są papiery z włókna szklanego. Na rynku dostępne są papiery filtracyjne w arkuszach, tektury filtracyjne, różne bibuły, w tym okrągłe filtry i sączki filtracyjne laboratoryjne oraz wiele innych.

Włókniny

Włókniny są popularnym materiałem filtracyjnym: gwarantują skuteczność, są ekonomiczne i zapewniają wysoką przepuszczalność powietrza. Mają szerokie zastosowanie, np. przy filtracji powietrza i innych gazów oraz płynów. Włókniny produkuje się głównie z włókien syntetycznych, rzadziej z naturalnych. Popularne są włókniny poliestrowe – ekonomiczne, trwałe i uniwersalne, chętnie stosowane np. w hutnictwie, papiernictwie, przemyśle spożywczym, chemicznym i metalowym. Poliestry filtracyjne różnią się gramaturą i składem, dostępne są włókniny z domieszkami, np. poliestry teflonowane bądź aluminizowane. W produkcji włóknin wykorzystuje się też inne materiały syntetyczne, np. meta-aramid czy polipropylen, a także włókna szklane. Renomowane firmy oferujące materiały filtracyjne, np. Proton Filters, produkują filtry w odpowiednich formatkach na indywidualne zamówienie klientów.

Siatki

W przetwórstwie drewna, oczyszczaniu ścieków i wielu gałęziach przemysłu korzysta się z siatek filtracyjnych. Wyróżnić można siatki tkane, tzw. sita filtracyjne. To sploty wykonane z drutów ze stali węglowej, nierdzewnej lub żaroodpornej, jak i z innych metali: miedzi, aluminium czy mosiądzu. Różne materiały, a także grubości oczek ułatwiają dopasowanie filtru do potrzeb danego systemu. Dostępne są też siatki cięto ciągnione, do których produkcji wykorzystuje się rozciągarkę. Z arkusza blachy uzyskuje się siatkę o oczkach w kształcie rombu. To uniwersalne i skuteczne rozwiązanie.

śr. ocena 4.5 / głosów 4