Rodzaje maszyn komunalnych do oczyszczania miasta

Są z nami, choć na co dzień ich nie dostrzegamy. Maszyny komunalne pełnią ważną rolę przy porządkowaniu przestrzeni miejskiej, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Podstawowe typy maszyn komunalnych wymieniamy poniżej.

Kosiarki

Kosiarki to urządzenia przeznaczone do prac związanych z utrzymaniem zieleni miejskiej. Maszyny te, podobnie jak ich domowe odpowiedniki, służą przede wszystkim do koszenia trawy, zarośli, krzaków oraz do ścinania chwastów na terenach niezagospodarowanych. Idealnie sprawdzają się przy koszeniu drogowych poboczy, rowów oraz skarp.

Wyróżniamy kilka typów kosiarek. Jednym z popularniejszych jest kosiarka bijakowa czyli tzw. mulczer. Kosi ona i rozrzuca trawę po skoszonej powierzchni. Takie działanie pozwala na uzyskanie naturalnego pokosu, mineralizację resztek roślinnych i ich ponowne wprowadzenie do gleby – relacjonuje specjalista firmy Agromarket spod Poznania, prowadzącej sprzedaż profesjonalnych maszyn rolniczych i komunalnych.

Pługi śnieżne

Pługi śnieżne to maszyny służące do porządkowania obszarów miejskich w sezonie zimowym. Specjalnie skonstruowany pług odśnieża, jak również zagarnia błoto pośniegowe. Znajduje on zastosowanie m.in. przy czyszczeniu chodników, dróg bocznych, placów i parkingów. Prosta i zwarta budowa pługu opiera się na lemieszach (jednym bądź kilku) i gwarantuje precyzyjne odśnieżanie nawet w niedogodnych warunkach terenowych. ,,Wszystko to dzięki odpowiednim zabezpieczeniom przed wywrotką. Sprężynowy bezpiecznik najazdowy pługu pozwala na pochylenie lemiesza przy kontakcie z przeszkodą. Siłę, przy której działa zabezpieczenie, można regulować napięciem i ilością sprężyn” – dodaje ekspert Agromarket.

Zamiatarki

Zamiatarki ciągnikowe zamiatają i zbierają śmieci na powierzchniach drogowych, chodnikach oraz placach asfaltowych, betonowych i brukowanych. Duża część urządzeń posiada regulowany zasobnik, po demontażu którego da się zamiatać śmieci na jedną stronę. ,,Maszyny zamiatające mogą być rozbudowywane o dodatkowe wyposażenie – m.in. o system zraszania wodą, szczotkę boczną czy też hydrauliczny wysyp kosza na śmieci, stosowany zamiennie ze standardowym wysypem ręcznym” – podsumowuje przedstawiciel Agromarket.

śr. ocena 15 / głosów 1