Maszyny służące do recyklingu

Rodzaje maszyn do recyklingu

Maszyny do recyklingu umożliwiają odzyskiwanie surowców wtórnych z odpadów, co przyczynia się do ochrony środowiska, ale również przynosi dodatkowe zyski. Gospodarowanie odpadami może znacznie zwiększyć wydajność w firmie. Proces recyklingu wymaga jednak odpowiednio dostosowanych maszyn, dzięki którym możliwy będzie maksymalny odzysk materiałów oraz szybki zwrot inwestycji.

Pozyskiwanie materiałów z kabli

Odpowiednie urządzenia do recyklingu są w stanie rozdrabniać kable, a także oddzielać miedź lub aluminium od materiału izolacyjnego. Maszyny są wyposażone w granulatory z ostrzami, separatory, turbiny oraz stoły do separacji na sucho.  W zależności od ciężkości materiałów, używane są różne separatory, które umożliwiają odzyskanie nawet 99% metali z kabli. Niektóre maszyny do recyklingu są w stanie przetwarzać kable z miedzią twardą i miękką bez ich dzielenia. Recykling przebiega w ten sposób, że wtyczki, złącza oraz metale o dużej grubości podlegają bezpośredniemu oddzieleniu, natomiast plastiki i cienkie przewody są zmniejszane w celu zredukowania strat. Do recyklingu miedzi i aluminium z kabli często używa się granulatów.

Rozdrabniacze i młyny

Rozdrabniacze służą do rozdrabniania materiałów twardych,  takich jak odpady produkcyjne rury, części samochodowe, butelki czy pojemniki. Wyposażenie w różne poziomy mocy, średnice siatki czy poziomy separacji magnetycznej, może umożliwić przetwarzanie materiałów takich jak metale kolorowe, gumy, tworzywa sztuczne, drewno, papier czy materiały złożone. Do rozdrabniania odpadów służą także młyny, które stosuje się m.in. w przypadku chemii gospodarczej lub materiału wstępnie rozdrobnionego. Niektóre bardziej skomplikowane instalacje przemysłowe potrafią odzyskać cały metal z elektroniki użytkowej (drukarki, notebooki, telefony), małego AGD, a nawet dużego AGD (pralki, zmywarki, piekarniki, okapy, płyty grzewcze).

Jak dodaje ekspert z firmy AZOTAS w Sieradzu: Producenci zapewniają, że instalacje tego typu mogą być kompaktowe i wcale nie potrzebują dużych przestrzeni.

Maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych

Odpowiednie maszyny są również niezbędne w procesie recyklingu mechanicznym tworzyw sztucznych. Popularne w użyciu są wytłaczarki, które uplastyczniają granulat pochodzący z odpadów, a następnie kształtują nowy produkt poprzez wyciśnięcie materiału przez ustnik. Układy uplastyczniające zbudowane są ze ślimaka i cylindra. Natomiast dodatkowe akcesoria, takie jak zasobnik czy elementy grzejne znacznie usprawniają pracę. Materiał poddawany jest zmiękczaniu, mieszaniu i podgrzewaniu. Zagęszczarki stosuje się w przypadku aglomerowania wybranych odpadów, kompaktory ślimakowe umożliwiają usunięcie wilgoci z przerabianego tworzywa, natomiast wirówki odwirowują i suszą rozdrobnione odpady.

śr. ocena 5 / głosów 1