Rodzaje magnesów ferrytowych

Nie ma osoby, która nigdy w życiu nie miałaby kontaktu z magnesem ferrytowym. Spotkać można je już w szkole podstawowej, gdzie używa się ich do przypinania różnych pomocy do tablicy. Istnieje kilka rodzajów tego typu magnesów. Różnią się one pewnymi szczegółami.

Czym są magnesy ferrytowe

Magnesy ferrytowe to te klasyczne, czarne krążki, które pomimo pojawiających się nowszych rozwiązań (w tym magnesów neodymowych), wciąż stosowane są chętnie w wielu branżach. Wykorzystuje się je do produkcji sprzęgieł magnetycznych, silników elektrycznych, separatorów magnetycznych, uchwytów, głośników i kompasów. Są odporne na korozje i wytrzymałe mechanicznie.

-Magnesy ferrytowe stanowią najszerszą grupę magnesów, której jakość poprawia się z roku na rok. Rozszerza się też ich asortyment. Mają wiele zalet, do których zaliczyć można szeroką ofertę pod względem rozmiarów i kształtów oraz wyjątkowo korzystną cenę – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę EURO MAGNESY.

Właściwości i zastosowanie

Ferryty to chemiczne tlenki żelaza i baru, bądź strontu, które po sintrowaniu nabierają charakteru materiału ceramicznego. Są twarde, ale jednocześnie kruche, przez co manipulacja zmagnetyzowanymi produktami wymaga wyjątkowej ostrożności. Tego typu magnesy produkuje się w gotowych kształtach, które można w niewielkim stopniu opracowywać za pomocą szlifowania.

Magnesy ferrytowe stosuje się zarówno w przemyśle, jak i w biurach czy domach. Montuje się je także do silniczków elektrycznych oraz generatorów. Ponadto, stanowią część składową sprzęgieł elektromagnetycznych oraz hamulców. Mogą również służyć jako czujniki pozycji i obracania oraz wyłączniki. Wykorzystywane są także do produkcji zabawek.

Rodzaje magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe występują w różnych rodzajach. Wyróżnia się ferryty:

  • walcowe – klasyczne czarne magnesy, wykorzystywane w warunkach dużej wilgotności, pod wodą lub w sytuacjach, w których potrzebna jest tylko standardowa siła pola magnetycznego, znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu,
  • płytkowe – produkuje się je w formie materiałów izotropowych (nie wymagają wytwarzania pola magnetycznego, są prasowane przy zachowaniu wysokich wartości parametrów magnetycznych) lub anizotropowych,
  • pierścieniowe – magnesowane wzdłuż wysokości, różnią się między sobą rozmiarami i siłą magnetyczną, a także właściwościami magnetycznymi (ma to wpływ na ich właściwości użytkowe).
śr. ocena 5 / głosów 8