Czym są magnesy ferrytowe
Magnesy ferrytowe to te klasyczne, czarne krążki, które pomimo pojawiających się nowszych rozwiązań (w tym magnesów neodymowych), wciąż stosowane są chętnie w wielu branżach. Wykorzystuje się je do produkcji sprzęgieł magnetycznych, silników elektrycznych, separatorów magnetycznych, uchwytów, głośników i kompasów. Są odporne na korozje i wytrzymałe mechanicznie.
-Magnesy ferrytowe stanowią najszerszą grupę magnesów, której jakość poprawia się z roku na rok. Rozszerza się też ich asortyment. Mają wiele zalet, do których zaliczyć można szeroką ofertę pod względem rozmiarów i kształtów oraz wyjątkowo korzystną cenę – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę EURO MAGNESY.
Właściwości i zastosowanie
Ferryty to chemiczne tlenki żelaza i baru, bądź strontu, które po sintrowaniu nabierają charakteru materiału ceramicznego. Są twarde, ale jednocześnie kruche, przez co manipulacja zmagnetyzowanymi produktami wymaga wyjątkowej ostrożności. Tego typu magnesy produkuje się w gotowych kształtach, które można w niewielkim stopniu opracowywać za pomocą szlifowania.
Magnesy ferrytowe stosuje się zarówno w przemyśle, jak i w biurach czy domach. Montuje się je także do silniczków elektrycznych oraz generatorów. Ponadto, stanowią część składową sprzęgieł elektromagnetycznych oraz hamulców. Mogą również służyć jako czujniki pozycji i obracania oraz wyłączniki. Wykorzystywane są także do produkcji zabawek.
Rodzaje magnesów ferrytowych
Magnesy ferrytowe występują w różnych rodzajach. Wyróżnia się ferryty:
- walcowe – klasyczne czarne magnesy, wykorzystywane w warunkach dużej wilgotności, pod wodą lub w sytuacjach, w których potrzebna jest tylko standardowa siła pola magnetycznego, znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu,
- płytkowe – produkuje się je w formie materiałów izotropowych (nie wymagają wytwarzania pola magnetycznego, są prasowane przy zachowaniu wysokich wartości parametrów magnetycznych) lub anizotropowych,
- pierścieniowe – magnesowane wzdłuż wysokości, różnią się między sobą rozmiarami i siłą magnetyczną, a także właściwościami magnetycznymi (ma to wpływ na ich właściwości użytkowe).