ławeczka miejska

Rodzaje ławeczek miejskich

Ławki miejskie są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Znajdują się zarówno w miejskich parkach, jak i w samym centrum miasta. Ławki miejskie odgrywają również istotną rolę w życiu mieszkańców, gdy korzystają z nich, by odpocząć, poczytać książkę w pogodny dzień, a także spędzić miło czas, rozmawiając z bliskimi osobami. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że nie wszyscy wiedzą o dużej różnorodności ławek miejskich. Warto to zmienić i przedstawić ich rodzaje, by jeszcze bardziej doceniać piękno i użyteczność tych obiektów.

Główne kryteria podziału ławeczek miejskich

Ławki miejskie można podzielić między innymi w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz stylu. Różnią się one pod względem kształtów, kolorów, a także grubości. Bardzo często ich wygląd dobierany jest do miejsca, w którym się znajdują. Dużą rolę odgrywa bowiem architektura środowiska, na podstawie której wybiera się styl ławki miejskiej. Wbrew ogólnym kryteriom, jest również możliwość stworzenia ławki miejskiej na indywidualne zamówienia, które z dbałością realizowane są przez Eko-Asklepios – firmę mającą swoją siedzibę w Szczecinie.

Ławki miejskie z oparciem i bez oparcia

Ławki miejskie z oparciem należą do tradycyjnych siedzisk. Zapewniają one duży komfort podczas odpoczynku, czy też w trakcie czytania ulubionej książki. Najczęściej spotyka się je w miejskich parkach oraz w centrach miast. Ławki miejskie bez oparcia należą do nieco bardziej nowoczesnej architektury miejskiej. Znajdują się najczęściej przy galeriach handlowych, na ulicach miast, jak i w obrębie miejskich rynków. Są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji oczekiwania na kogoś lub przy nagłej potrzebie odpoczynku. Dodają także otoczeniu elegancji i stylu.

Różnorodność stylów, czyli ławki miejskie drewniane, stalowe, żeliwne

Ławki miejskie tworzone są z konkretnego materiału oraz w określonym stylu. Drewno, z którego wykonane są ławki miejskie drewniane jest najczęściej używanym materiałem. Dlaczego? Jest jednym z najbardziej wytrzymałych na warunki atmosferyczne tworzywem, które, dobrze zabezpieczone, nie niszczy się samoistnie z biegiem lat. Z kolei ławki stalowe należą do nowoczesnego rodzaju ławek, ale pasują także do tradycyjnego wyglądu otoczenia. Największą plastycznością charakteryzują się jednak ławki żeliwne, ponieważ materiał, z którego są wykonane, pozwala na stworzenie różnych kształtów ławek, dzięki czemu mają one niepowtarzalny wygląd .

śr. ocena 5 / głosów 1