Rodzaje lamp stosowanych w maszynach rolniczych

Lampy w maszynach rolniczych z jednej strony umożliwiają pracę nawet po zmroku, z drugiej – zapewniają bezpieczeństwo na drodze. W związku z rozmiarami, kształtami oraz przeznaczeniem tych pojazdów ich oświetlenie jest bogatsze niż w przypadku samochodu osobowego. Poznaj obowiązkowe oraz dodatkowe lampy do maszyn rolniczych. Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort pracy w każdych warunkach.

Obowiązkowe oświetlenie w maszynach rolniczych

To, w jakie lampy powinien być wyposażony ciągnik czy przyczepa, zależy m.in. od ich rozmiarów, a szczególnie od szerokości maszyny. Niemniej pewne lampy muszą znaleźć się w każdym ciągniku oraz przyczepie. Które ich rodzaje są obowiązkowe? O tym powie specjalista z AgroJD:

Każda maszyna rolnicza musi być wyposażona w światła kierunkowskazów. Trudno mówić o bezpieczeństwie bez możliwości sygnalizowania manewru! Do koniecznych lamp zaliczają się także światła hamownia, tylne oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła awaryjne oraz pozycyjne tylne.

Oprócz tego w ciągnikach obowiązkowe są światła mijania i światło odblaskowe tylne inne niż trójkąt. Światła drogowe, tzw. długie, nie są konieczne, ale, po pierwsze, są bardzo przydatne, po drugie, jeśli już są zamontowane, to pojawia się obowiązek ich pełnej sprawności. W przyczepach z kolei obowiązkowe są światła odblaskowe przednie i odblask tylny trójkątny.

Do tego dochodzą światła, w które maszyna powinna być wyposażona, jeśli spełnia pewne warunki. Światła pozycyjne przednie montuje się obowiązkowo we wszystkich ciągnikach, a w przypadku przyczep tylko w tych szerszych niż 1,6 metra. Światła odblaskowe boczne z kolei są konieczne we wszystkich przyczepach, ale w ciągnikach tylko wtedy, gdy są one dłuższe niż 6 metrów. Światła obrysowe muszą znaleźć się w wyposażeniu obu tych rodzajów maszyn rolniczych, jeśli ich szerokość przekracza 2,1 metra.

Dodatkowe oświetlenie w maszynach rolniczych

Poza obowiązkowymi lampami do maszyn rolniczych jest też gama oświetlenia dodatkowego o różnym przeznaczeniu. Wymienić tu należy przede wszystkim szperacze oraz lampy o rozproszonym świetle.

Te dwa rodzaje oświetlenia do maszyn rolniczych dają zupełnie inny efekt i mają odmienne zastosowania. Szperacze dają długie snopy mocnego światła, silnie ukierunkowane i sięgające daleko. Pozwalają prowadzić prace polowe po zmroku i widzieć dokładnie, co znajduje się przed ciągnikiem. Nie oświetlają natomiast najbliższego otoczenia.

To zadanie dla lamp o świetle rozproszonym. Ich zasięg jest znacznie mniejszy, za to dokładnie doświetlają one najbliższe otoczenie ciągnika, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych manewrów np. w nieoświetlonych pomieszczeniach czy ciasnych przejazdach, a także prace wokół ciągnika, np. podpinanie przyczepy.

śr. ocena 5 / głosów 5