rodzaje-kosiarek

Rodzaje kosiarek i ich zastosowanie

Idealnie przystrzyżona, soczyście zielona trawa, która przypomina miękki dywan – to marzenie towarzyszy każdemu, kto zakłada trawnik. Aby ta wizja się ziściła, trzeba zapewnić trawie odpowiednie warunki, a także regularnie i dokładnie ją przycinać. To ostatnie może się okazać udręką, gdy źle dobierzemy kosiarkę. Z jakich typów kosiarek można obecnie wybierać?

Dla cierpliwych – kosiarki ręczne

Pierwszym typem kosiarki na naszej liście jest najprostsza, pozbawiona zasilania kosiarka ręczna. Nożyce ścinające źdźbła są napędzane ruchem kół, a te z kolei – siłą naszych mięśni. Użycie tego rodzaju kosiarki wymaga więc nieco krzepy i sporo czasu. Kosiarka ręczna ma jednak pewne zalety. Ścina bardzo dokładnie, równo, nie szarpie źdźbeł, więc trawa pozostaje w dobrej kondycji i zachowuje piękny zielony kolor. Dobre rezultaty wymagają jednak specjalnej techniki. Jakiej? O tym specjalista z Grupy Jackonet:

Aby rozpędzić kosiarkę ręczną i ciąć efektywnie, należy dynamicznie wyprostować ręce. Nie kosimy ciągiem, lecz po odcinku. Dlatego podczas wyboru tego typu urządzenia warto sprawdzić, jakie są opory toczenia kół. Im niższe, tym mniej się zmęczymy, kosząc. Potem trzeba jeszcze zgrabić trawę, bo ten rodzaj kosiarki nie jest wyposażony w pojemnik. Najlepiej sprawdzi się więc na małych areałach.

Elektryczna, spalinowa czy hybrydowa?

Najpopularniejsze kosiarki do trawy to te, które wystarczy popychać, a ostrza są wprawiane w ruch dzięki silnikowi: elektrycznemu albo spalinowemu. Tu wybór powinien być podyktowany przede wszystkim mocą silnika i wielkością ogrodu. Jeżeli mamy do koszenia niewielki skrawek zieleni przy domu, to kosiarka elektryczna zasilana z sieci nie będzie problematyczna. Jeżeli jednak kosimy duże areały, to kosiarka musi być nie tylko mocna, ale też wygodna. Przewód zasilający nie wchodzi w grę. Jeżeli np. cenimy cichą pracę kosiarki elektrycznej albo taki typ odpowiada nam z innych względów, możemy wybrać kosiarkę elektryczną akumulatorową albo hybrydową, czyli taką, która może pracować zarówno na akumulatorze, jak i prądzie z sieci w czasie, gdy akumulator się ładuje. Czas pracy akumulatora nie powinien być krótszy niż czas potrzebny nam do przycięcia całego trawnika.

Niezależnie od wybranego zasilania, trzeba określić swoje potrzeby w zakresie postępowania ze skoszoną trawą. Może ona być gromadzona w zbiorniku, wyrzucana bokiem albo pozostawiona tam, gdzie ją ścięliśmy.

Na duże areały – kosiarka traktorowa

Jeżeli Twój trawnik przypomina rozmiarami pole golfowe, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup kosiarki traktorowej. Operator siedzi na pojeździe przypominającym niewielkich rozmiarów traktor. Za cięcie trawy odpowiadają ostrza o szerokości około metra, co wpływa pozytywnie na wydajność i szybkość prac. Kosiarki te są wyposażone w wyrzut boczny albo duże zbiorniki na trawę. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej praktyczne.

śr. ocena 5 / głosów 4