Rodzaje koncentratorów tlenu

Każdy z nas chciałby uniknąć sytuacji, kiedy nas samych, członków rodziny czy bliskich przyjaciół spotykają przewlekłe choroby. Bywa, że chory musi być podłączony do specjalistycznej aparatury i zazwyczaj oznaczało to długotrwały pobyt w szpitalu. Na szczęście współczesna technologia i pojawiające się na rynku wyspecjalizowane firmy, oferują coraz więcej rozwiązań umożliwiających pobyt w domu mimo choroby.

Jednym z urządzeń, które przychodzi nam z pomocą, jest koncentrator tlenu – wykorzystywany do dostarczania pacjentowi ciągłych dawek powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Zastosowanie go jest konieczne w chorobach, którym towarzyszą trudności z oddychaniem, typu astma, POChP (przewlekła opturacyjna choroba płuc) nowotwór płuc czy mukowiscydoza.

Zasada działania koncentratorów tlenu

Koncentrator tlenu pobiera z atmosfery powietrze. Następnie izoluje odseparowuje z niego azot, dzięki czemu może wyprodukować mieszankę zawierającą pożądaną ilość tlenu. Dlatego najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentracja tlenu, czyli zawartość tlenu wydostającego się z urządzenia wyrażona w procentach. Urządzenie może pracować przez 24 godziny w trybie ciągłym. Podstawowe modele dostarczają od 0,5 do 5 litrów tlenu w ciągu jednej minuty.  Oczywiście wszelkie parametry są ustalane przez lekarza, który decyduje o tym, czy stosować tlenoterapię przewlekłą i jaki przepływ tlenu wybrać. Aby to ustalić, konieczne jest wykonanie gazometrii krwi tętniczej podczas tlenoterapii.

Jak się zaopatrzyć w koncentrator tlenu?

W przypadku potrzeby korzystania ze sprzętu medycznego pojawiają się dylematy jak się w niego zaopatrzyć. Przy używanej aparaturze nie mamy nigdy pewności, czy jest sprawna, a chodzi przecież o zdrowie czy nawet życie. Mamy nadzieję, że nikt nawet nie rozważa kupowania chińskich podróbek, które koncentrują od 28% do maksymalnie 50% tlenu, czyli ich pomoc choremu nie jest wystarczająca. Są na szczęście na rynku firmy takie jak Aero-Med. Prowadzą one wynajem i sprzedaż nowej lub używanej aparatury. Zawsze są to urządzenia sprawne i bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ firma posiada własny certyfikowany przez producentów serwis koncentratorów tlenu.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenu: przenośne i stacjonarne przeznaczone tlenoterapii. Stacjonarne koncentratory posiadają stały przepływ, nawilżacz tlenu i mogą być wykorzystywane do ciągłej tlenoterapii w warunkach domowych. Przenośne koncentratory tlenu są przydatne dla osób podróżujących i pracujących. Można z nich korzystać na zewnątrz, w pomieszczeniach czy samochodzie, mogą być zasilane prądem z gniazdka elektrycznego, gniazda zapalniczki samochodowej. Posiadają wbudowaną baterię która zapewnia nawet do 12 godzin pracy. Są idealnym uzupełnieniem tlenoterapii domowej na spacerze, wyjściu do lekarza i podróży. Dla osób korzystających z tlenu 24h są idealną alternatywą w przypadku awarii koncentratora tlenu stacjonarnego lub w przerwach w dostawie prądu.

śr. ocena 5 / głosów 5