Rodzaje iglastych drzew ozdobnych

Są stosunkowo łatwe w uprawie i pielęgnacji, w większości też nie tracą na zimę swych piękne wybarwionych igieł. Doskonale prezentują się więc przez cały rok. Nic dziwnego, że drzewa iglaste tak chętnie sadzi się zarówno w parkach, jak i przydomowych ogrodach. Coraz częściej poszukuje się przy tym oryginalnych, niezwykłych roślin z odległych zakątków świata.

Dlatego właśnie obok doskonale znanych, typowych dla polskiego krajobrazu sosen czy świerków spotykamy również drzewa egzotyczne, nawet jeśli w naszych warunkach przyjmują postać zaledwie krzewów. Decydując się na wplecenie dekoracyjnych drzew iglastych w konkretną kompozycję zieleni, wybierać można spośród gatunków o pokroju kulistym, stożkowym lub kolumnowym, o zwisających gałęziach bądź pędach lub o szczególnie efektownych szyszkach, a także o igłach zielonych, pstrych (tj. dwubarwnych) czy nawet kolorowych.

Sosny i świerki

Wspomniane już sosny i świerki należą do najbardziej popularnych, a każde z tych drzew występuje w kilkudziesięciu wersjach gatunkowych. I sosna, i świerk lubią światło, różnią się jednak wymaganiami glebowymi: o ile u dobrze znoszącej susze sosny nie są one przesadnie wysokie, o tyle świerk preferuje wilgotne, żyzne i piaszczyste gleby.

Żywotniki

Na trzecim miejscu, jeśli chodzi o częstotliwość występowania w polskich parkach i ogrodach (ale też np. na cmentarzach), są zadomowione u nas tuje, zwane inaczej żywotnikami. Podzielić je można zasadniczo na tuje olbrzymie (lubią żyzne gleby), wschodnie i zachodnie. Te ostatnie wykazują sporą odporność na niskie temperatury, podczas gdy żywotniki wschodnie wręcz przeciwnie – są raczej podatne na przemarzanie.

Cisy, głowocisy, jodły

Jak mówi nam ekspert ze szkółki drzew i krzewów Waleczek, łagodne zimy woli też długowieczny i podatny na formowanie cis oraz nieco podobny do niego głowocis, spotykany przede wszystkim w ogrodach botanicznych cieplejszych rejonów naszego kraju. Drzewa te najlepiej czują się na glebach żyznych i wilgotnych, podobnie jak potrzebująca więcej przestrzeni jodła (która również liczy kilkadziesiąt gatunków).

Inne drzewa

Wśród hodowanych w Polsce iglastych drzew ozdobnych koniecznie trzeba wymienić też różniące się wymaganiami w zależności od odmiany cyprysiki (np. japoński, groszkowy, Lawsona), niezbyt kapryśne jałowce i gubiące igły na zimę, ale wcześniej przybierające ciekawą barwę modrzewie. Do lubianych, ale już nie tak szeroko znanych należą z kolei m.in. również tracąca zimą szpilki choina, szybko rosnąca jedlica, sprowadzona z Japonii szydlica, atlantycki cedr czy rzadko spotykana w naturze, ale rozpowszechniona w ogrodach metasekwoja chińska.

śr. ocena 10 / głosów 1