brama-garazowa

Rodzaje i właściwość poszczególnych bram garażowych

Wybór bramy garażowej jest bardzo ważny, gdyż wpływa nie tylko na wygląd elewacji, ale również na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Jaki rodzaj bramy najlepiej wybrać? Jakie bramy są obecnie najpopularniejsze? Dowiedz się więcej o rodzajach bram garażowych i dokonaj najlepszego wyboru.

Brama dwuskrzydłowa i brama uchylna

Kiedyś najczęściej stosowanymi bramami garażowymi były bramy dwuskrzydłowe. Bramy te jednak odchodzą do lamusa, gdyż przede wszystkim otwarcie ich skrzydeł wymaga posiadania wiele miejsca. Ponadto, często niemożliwe jest zamontowanie napędu elektrycznego, przez co użytkowanie tego rodzaju bramy jest niekomfortowe i czasochłonne. Innym rodzajem bram garażowych są bramy płytowe (bramy uchylne). Ten rodzaj bramy garażowej ma tylko jedno skrzydło, które porusza się dzięki specjalnym rolkom i umieszczonym w garażu prowadnicach. Jeśli dodatkowo brama tego typu będzie połączona z ościeżnicą, to jej montaż zajmie mniej czasu. Brama płytowa jest komfortowym rozwiązaniem, gdyż jej otwarcie jest szybkie i automatyczne. Minusem może być brak możliwości zagospodarowania sufitu w obrębie umieszczonej tam bramy. Przy chęci montażu bramy uchylnej warto również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia sufitowego.

Brama segmentowa

Brama garażowa typu segmentowego może być zarówno boczna, jak i górna. Właśnie ten rodzaj bram jest obecnie bardzo popularny, gdyż nie zajmuje przestrzeni przed garażem, a co za tym idzie, może być montowany również w domach z krótkim podjazdem. Otwieranie i zamykanie bramy garażowej odbywa się przy pomocy zamontowanych wewnątrz prowadnic. Następnie brama segmentowa zgina się i chowa pod sufitem.

Tego typu bramy mają wiele zalet. Jedną z nich jest ich szczelność, dlatego sprawdzają się idealnie w ogrzewanych garażach. To również dobre rozwiązanie dla garaży, z których wyjeżdża się wprost na ulicę – podkreśla specjalista z centrum drzwi i okien CK-Stolarka z Leśniewa.

Brama rolowana (żaluzjowa)

Wśród bram garażowych można znaleźć również bramy rolowane. Tego typu bramy garażowe działają jak roleta okienna, przez co zajmują najmniej miejsca. Każda z tego typu bram ma napęd elektryczny, co przekłada się na jej komfort użytkowania. Jednak mimo dostępu ich w ofercie wielu producentów bram garażowych, to bramy segmentowe są najczęściej kupowane. Dlatego wybierając bramę do garażu, warto pamiętać o wszystkich ich rodzajach, ich popularności oraz wziąć pod uwagę m.in. kwestię dostępnego miejsca i komfortu użytkowania.

śr. ocena 5 / głosów 5