fajerwerki

Rodzaje fajerwerków

Na rynku można spotkać wiele rodzajów fajerwerków. Okazji do ich odpalenia jest wiele. Mogą one służyć jako znakomity efekt świetlny podczas koncertów, imprez plenerowych, a także być główną atrakcją nocy sylwestrowej. Jak wybrać odpowiedni zestaw na daną okazję? Oto krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów fajerwerków.

Petardy i ognie rzymskie

Najbardziej znane są petardy, wśród których można rozróżnić petardy lontowe i petardy na draskę. Są one dosyć głośne i podczas ich odpalania należy pamiętać, aby odsunąć się w bezpieczne miejsce. Mimo iż pozwalają one na oddalenie się na odpowiednią odległość, która jest zazwyczaj podana w instrukcji, lepiej uważać na niewybuchy i nie zbliżać się do takiej petardy przez ok. 10 minut.

Bardzo popularne są również ognie rzymskie, które różnią się od siebie ilością strzałów, wielkością kalibru oraz zróżnicowanymi efektami. Owe fajerwerki w postaci podłużnych tub zawierają w sobie nawet kilkanaście strzałów, które są aktywizowane w regularnych odstępach czasowych.

Ze względu na ich nagrzewanie się oraz spory odrzut przy wystrzale trzeba pamiętać o tym, że nie należy ich trzymać w dłoni podczas odpalania – przestrzega ekspert z hurtowni fajerwerków AS w Gorzowie Wielkopolskim.

Wyrzutnie, wulkany i rakiety

Jeżeli zależy nam na większej ilości wystrzałów, dochodzącej nawet do kilkuset, warto zaopatrzyć się w wyrzutnie – proste lub kątowe, które działają na zasadzie moździerzy. Są one skonstruowane z rurek, których średnica waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Ładunki znajdujące się wewnątrz wyrzutni są odpalane za pomocą lontu w określonej kolejności i odpowiednim odstępie czasowym.

Innym rodzajem fajerwerków są wulkany, zwane również fontannami. Ich nazwa pochodzi od efektu, jaki wywołują. Podczas procesu spalania może on sięgać od jednego do nawet ośmiu metrów. Strumień iskier stopniowo wznoszony jest w górę i osiągając maksymalną wysokość zaczyna opadać. Czas trwania tego efektu wynosi od kilkudziesięciu sekund do minuty i zależy głównie od wielkości i wagi wulkanu.

Wśród wyrobów pirotechnicznych wyróżnić można również wykonane z tworzywa sztucznego lub papieru rakiety, które zawierają mieszankę pirotechniczną. Posiadają one stabilizator w postaci drewnianego patyka, silnik nośny oraz zasadniczy korpus, w którym umieszczony jest ładunek. Rakiety charakteryzują się eksplozją z efektem wizualnym, świetlnym lub dźwiękowym, która następuje po wzniesieniu się na wysokość dochodzącą nawet do 100 metrów.

śr. ocena 5 / głosów 4