Rodzaje chwytaków przemysłowych

Urządzenia przemysłowe są na szeroką skalę wykorzystywane w budownictwie, elektrotechnice czy mechanice. Ze względu na szybki rozwój technologiczny, maszyny są coraz bardziej wydajne, co znacznie wpływa na tempo oraz jakość pracy. Ważnym elementem automatyki przemysłowej są chwytaki, które stanowią duże ułatwienie w pracy z komponentami o różnych gabarytach.

Chwytaki – co to jest?

Wykorzystywanie maszyn przemysłowych nie jest niczym nowym, zmienia się jednak zakres ich pracy. Chwytaki to elementy, dzięki którym możliwe jest przenoszenie i transport takich elementów jak drewno, komponenty samochodowe czy materiały budowlane, bez wykorzystywania siły ludzkich rąk.

Chwytaki bardzo pomagają w pracy, gdyż pozwalają w bezpieczny sposób przenosić zarówno duże, jak i niewielkie elementy – mówi specjalista z firmy Gripper-Pol. – Chwytaki posiadają różną konstrukcję, dzięki czemu mogą się sprawdzić w konkretnej kategorii prac. Wykorzystuje się je na przykład w produkcji, naprawach czy robotyce – dodaje. Na rynku dostępnych jest wiele chwytaków, co pozwala dobrać model to zakresu wykonywanej pracy.

Najpopularniejsze rodzaje chwytaków

Chwytaki dzielą się ze względu na sposób trzymania komponentu, zakres pracy, przeznaczenie czy typ układu napędowego. Z tego powodu trudno skategoryzować wszystkie dostępne modele – tym bardziej, że chwytaki przemysłowe są coraz bardziej udoskonalane i wyposażane w dodatkowe funkcje. Do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych manipulatorów, zalicza się między innymi chwytaki:

  • kątowe,
  • palcowe,
  • równoległe,
  • pneumatyczne,
  • hydrauliczne,
  • nożycowe,
  • dwuszczękowe,
  • wieloszczękowe,

Ważnym podziałem chwytaków jest również klasyfikowanie ich jako ręczne i automatyczne. Pozwala to dobrać je do zakresu wykonywanej pracy oraz zwiększyć precyzję ruchów.

Zalety chwytaków przemysłowych

Chwytaki znajdują zastosowanie w wielu pracach nie tylko w branży przemysłowej. Służą nie tylko do transportu elementów o dużych gabarytach, ale stosuje się je także do przenoszenia niewielkich komponentów, co wymaga wyjątkowej precyzji. Chwytaki często pracują w trudnych warunkach, dlatego ich konstrukcja musi być niezwykle wytrzymała, odporna na korozję, kurz i pyły. Manipulatory automatyczne wyróżniają się dodatkowo dużą funkcjonalnością oraz łatwą obsługą. Zakres pracy można zaprogramować tak, aby wyróżniał się sporą powtarzalnością, co jest szczególnie ważne w procesach produkcyjnych. Chwytaki to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o konieczność przenoszenia elementów o niestandardowych kształtach i gabarytach.

śr. ocena 5 / głosów 5