Rodzaje bursztynu wykorzystywanego do produkcji biżuterii

Rodzaje bursztynu wykorzystywanego do produkcji biżuterii

Bursztyn to piękny surowiec naturalny wykorzystywany w jubilerstwie i złotnictwie od niepamiętnych czasów. Bałtyk to morze wyjątkowo zasobne w bursztyny. Występują one w wielu odmianach, które różnią się przede wszystkim wyglądem. Dowiedz się, jak powstaje bursztyn, jakie są jego rodzaje wykorzystywane do produkcji biżuterii i które z nich są szczególnie warte uwagi.

Czym jest bursztyn i jak powstał?

Bursztyn nazywamy inaczej jantarem. Czasem można też zetknąć się z określeniem „amber”. Czym tak naprawdę jest bursztyn? Opowiada o tym specjalista z firmy Amber Baltic:

Cofnijmy się o 40 milionów lat. Wtedy na terenie dzisiejszego Bałtyku nie było morza. Obszar ten był częścią kontynentu – Fennoskandii. Rósł tu ogromny las mieszany w sąsiedztwie płytkiego morza. Panował zupełnie inny klimat niż teraz. Tropikalne upały przez cały rok sprawiały, że drzewa rosły spokojnie, wydzielając mnóstwo żywicy. Sądzi się, że wyjątkowa intensywność jej tworzenia była związana z wybuchem wulkanu. Żywica ściekała po pniach, ale też gromadziła się we wnętrzu drzewa. Gdy życie roślin dobiegło kresu i zostały one powalone, żywica powoli zastygała i przykrywały ją kolejne warstwy materiału biologicznego, a wreszcie na skutek zmian klimatycznych – Morze Bałtyckie.

Bałtyk jest ojczyzną bursztynu. To tutaj powstały pierwsze złoża. Największe obecnie jest to w obwodzie kaliningradzkim. Nasz wschodni sąsiad dysponuje 90% światowych zasobów tego kamienia.

Rodzaje bursztynu

Obecnie znamy 60 odmian bursztynu. Różnią się one już na pierwszy rzut oka, ponieważ mają inne kolory. Powstawały też z innych gatunków drzew i w innych okresach historycznych. Przyjrzymy się bliżej typom bursztynów, które okazały się szczególnie pożądane w jubilerstwie.

Jeśli chodzi o szlif, dostępne są trzy odmiany:

  • surowy bursztyn, zupełnie nieoszlifowany, z naturalnymi nierównościami,
  • bursztyn częściowo oszlifowany, wyróżniający się tym, że jego załamania są wygładzone,
  • zupełnie gładki bursztyn.

Jantary różnią się także wyglądem. Do tych, z których najczęściej powstaje biżuteria, zaliczamy:

  • bursztyn mleczny – jest nieprzezroczysty, z białymi elementami, w kolorze miodu i mleka.
  • bursztyn szary – inaczej bursztyn bagienny. Barwę zawdzięcza naturalnym procesom zachodzącym przy jego powstawaniu.
  • bursztyn słoneczny – ma jednorodną jasną barwę. Występuje w odmianach przejrzystej i nieprzejrzystej.
  • bursztyny z inkluzjami, czyli zatopionymi w żywicy roślinami i owadami. To szczególnie ceniony, bo rzadki gatunek.

Oprócz tych rodzajów jantarów, które stworzyła sama natura, w produkcji biżuterii wykorzystuje się także bursztyny poddane obróbce w celu uzyskania ciekawego wyglądu. Do takich przetworzonych odmian zaliczają się m.in. bursztyny koniakowy i zielony.

Jeśli chodzi o jubilerskie zastosowania, ten kamień praktycznie nie ma ograniczeń. Może stać się wisiorem, oczkiem pierścionka, elementem bransoletki czy sznura.

śr. ocena 5 / głosów 1