baterie-elektryczne

Rodzaje baterii elektrycznych

Baterie elektryczne to bardzo przydatne akcesoria, bez których praktycznie nie możemy się obyć. Zasilają zabawki dziecięce, sprzęty elektryczne, aparaty słuchowe oraz wiele innych urządzeń, przydatnych w codziennym życiu. Istnieje kilka rodzajów baterii elektrycznych, które między sobą różnią się konstrukcją oraz składem chemicznym. Sprawdźmy, jakie rodzaje baterii elektrycznych wyróżniamy.

Baterie cynkowo-węglowe

Duży wybór różnych rodzajów baterii znajdziemy w specjalistycznych sklepach, takich jak na przykład Energia2000. Baterie należą do ogniw, które nie mogą zostać ponownie naładowane. W ich wnętrzu znajduje się określona ilość substancji chemicznych, które przez odpowiedni czas podlegają reakcjom elektrycznym, gwarantującym baterii prawidłowe działanie. Po wyczerpaniu mocy baterii należy więc ją odpowiednio zutylizować i zastąpić nową. Baterie węglowo-cynkowe to jeden z najstarszych rodzajów baterii. Zbudowane są z pręta węglowego otoczonego dwutlenkiem manganu. Rolę elektrolitu pełni wodny roztwór chlorku amonu lub cynku. Takie baterie nadają się do zasilania urządzeń o niewielkim poborze prądu, wynoszącym mniej niż 100 mA.

Baterie alkaliczne i srebrowe

Baterie alkaliczne wytwarza się ze sproszkowanego dwutlenku manganu oraz cynku. Elektrolitem w tym wypadku jest wodorotlenek potasu. Jest to rodzaj baterii droższy w zakupie od baterii cynkowo-węglowych, ale są one za to o nawet trzy razy od nich pojemniejsze. Idealnie nadają się do wykorzystania w urządzeniach o średnim poborze prądu. Kolejnym rodzajem baterii są baterie srebrowe. Wykonuje się je z tlenku srebra oraz z cynku. W roli elektrolitu występuje roztwór wodorotlenku potasu. Baterie srebrowe mają najwyższy stosunek pojemności do masy oraz wykorzystywane są w miejscach, gdzie wymagane jest stałe napięcie.

Baterie litowo-manganowe

Ostatnim rodzajem baterii są baterie litowo-manganowe. Ich anoda wykonana jest z litu, z kolei katoda powstaje ze sproszkowanego dwutlenku manganu. We wnętrzu baterii znajduje się elektrolit organiczny. Taka budowa baterii litowo-manganowych sprawia, że są one zdecydowanie bardziej odporne na wahania temperatur. Baterie tego typu charakteryzują się także dużą pojemnością, znacznie większą niż popularne baterie alkaliczne. Ich zaletą jest też możliwość długiego przechowywania, gdyż baterie litowo-manganowe charakteryzują się także niskim współczynnikiem samorozpraszania. Choć są one spotykane stosunkowo rzadko w porównaniu do innych rodzajów baterii, to jednak warto w nie zainwestować.

śr. ocena 5 / głosów 5