Rodzaje akumulatorów żelowych

Na co dzień korzystamy z różnych typów akumulatorów, które zasilają rozmaite systemy, urządzenia codziennego użytku, zabawki, elektryczne pojazdy, a nawet narzędzia ogrodowe. Nie zawsze zastanawiamy się jednak, z jakim rodzajem akumulatora mamy do czynienia i jakie cechują go właściwości. Sprawdź, jakie są rodzaje akumulatorów żelowych i kiedy warto z nich korzystać.

Akumulatory żelowe – cechy

Akumulatory żelowe różnią się od tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych nie tylko zastosowaniem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Są nie tylko wydajne, odporne na wstrząsy i bardziej ekologiczne, ale także cechuje je inna „konsystencja” elektrolitu, który dzięki dodaniu krzemionki posiada postać żelu. Wpływa to na możliwości zastosowania akumulatora, chroni przed jego wylaniem oraz powoduje, że staje się on bardziej odporny nawet na intensywne użytkowanie np. podczas zasilania sprzętu turystycznego lub elektrycznych pojazdów. Akumulator żelowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają nowoczesnych sposobów zasilania różnych urządzeń oraz systemów.

Akumulatory żelowe różnią się pomiędzy sobą napięciem oraz pojemnością. To główne cechy, na które warto zwracać uwagę podczas ich wyboru, bo decydują one o prawidłowym dopasowaniu akumulatora do jego przeznaczenia. Ogromną zaletą akumulatorów żelowych jest to, że są one praktycznie bezobsługowe, więc gwarantują wyjątkowo przyjemne i bezproblemowe użytkowanie – wyjaśnia ekspert z firmy Lispol.

Akumulatory żelowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Tradycyjne akumulatory nie mogą zostać ustawione w innej pozycji niż pozycja pozioma. To spore ograniczenie np. podczas zastosowania w elektrycznych pojazdach oraz różnego rodzaju urządzeniach medycznych. W przypadku akumulatora żelowego ten problem nie występuje. Nie trzeba obawiać się o wyciek elektrolitu, bo uniemożliwia go zarówno jego konsystencja, jak i hermetyczna obudowa akumulatora. Warto o tym wiedzieć, bo często obawiamy się zastosowania akumulatora w pozycji innej niż pozioma właśnie z obawy o jego wylanie.

Z akumulatorów żelowych warto korzystać także ze względu na ich wydajność, wszechstronne zastosowanie oraz zwiększoną odporność na działanie niskich i wysokich temperatur, wstrząsów, uderzeń oraz wibracji. W zależności od rodzaju akumulatora możemy wykorzystać go np. do zasilania systemów alarmowych i instalacji solarnych. Akumulatory małej i średniej pojemności stosuje się przede wszystkim w mobilnych urządzeniach elektronicznych; akumulatory żelowe idealnie nadają się też do efektywnego zasilania wózków inwalidzkich, wózków widłowych, wózków golfowych oraz sprzętu sprzątającego, który wymaga zastosowania wydajnego akumulatora.

śr. ocena 5 / głosów 3