Rekuperacja i klimatyzacja – podobieństwa i różnice

Klimatyzatory i rekuperatory są coraz częściej standardowym wyposażeniem mieszkań, domów, biur, czy obiektów użyteczności publicznej. Przy wysokich temperaturach coraz częściej panujących latem, niemożliwe byłoby funkcjonowanie bez tego typu wsparcia. Praca w biurze, zakładzie pracy czy nauka w szkole są możliwe tylko w chłodzonych i wentylowanych wnętrzach. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach szkodzi i zmniejszają znacząco produktywność.

Klimatyzacja

Klimatyzacja to system mający na celu utrzymanie określonej temperatury w danym pomieszczeniu. Pomaga też filtrować i oczyszczać powietrze z pyłów i cząstek kurzu. Klimatyzacja nowszej generacji ma możliwość zarówno chłodzenia i jak i ogrzewania powietrza.

Rekuperacja

Rekuperacja pobiera z zewnątrz budynku świeże powietrze, kieruje je na wymiennik ciepła i dostarcza do pomieszczeń. Zużyte przechodzi ponownie przez wymiennik ciepła i wydostaje się z budynku. Powietrze może być ogrzewane lub chłodzenie, a jeszcze dodatkowo oczyszczone z pyłów, kurzu, pyłków, zarodników grzybów i pleśni, a nawet częściowo z bakterii. Do tego zapewnia optymalne stężenie tlenu i wilgotności. Dzięki rekuperacji można ograniczyć koszty zapewnienia odpowiedniej temperatury nawet do 80%.

Podobieństwa

Oba te systemy służą utrzymaniu komfortowej temperatury we wnętrzach. Uzyskują to przez nawiewanie powietrza o wymaganej temperaturze.

Różnice

Rekuperacja opiera się na wymianie powietrza. Klimatyzacja natomiast polega na obróbce powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Powietrze modyfikowane jest pod względem temperatury i wilgotności, ale nie jest wymieniane.

Rekuperatory polecane są przede wszystkim w nowoczesnym, energooszczędnym, bardzo szczelnym budownictwie. Brak wymiany powietrza już po kilku latach mógłby spowodować w pomieszczeniach powstawanie grzybów i pleśni. Co ważne, doprowadza świeże powietrze, ale nie traci energii, która przy tradycyjnej wentylacji mechanicznej, byłaby uwalniana do atmosfery. To daje realne oszczędności.

W starym budownictwie, które nie jest tak energooszczędne i termoizolacyjne, rekuperacja nie będzie dawać żadnych oszczędności z powodu ucieczki ciepła z mieszkania. W takim budownictwie lepiej sprawdzi się klimatyzacja z wydajną wentylacją mechaniczną

Są firmy takie jak TopAC, zajmujące się zarówno instalacją klimatyzacji, jak i rekuperacji. Warto zwracać się do takich właśnie po fachową poradę. Ponieważ eksperci z TopAC instalują oba te systemy, doskonale znają ich zalety i ograniczenia i będą w stanie rzetelnie nam doradzić, które z tych urządzeń lepiej sprawdzą się w naszej konkretnej sytuacji.

śr. ocena 5 / głosów 5