Recykling się opłaci! Do czego wykorzystywane są surowce odzyskane z elektrośmieci?

Postęp technologiczny bez wątpienia ułatwia nam życie. Telefony komórkowe, komputery, laptopy – te i wiele innych sprzętów elektronicznych to dzisiaj najważniejsze narzędzia pracy, nauki i rozrywki. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowanej przez nas elektroniki, rośnie również ilość elektrośmieci. Aby temu zapobiec, warto wspierać recykling tych odpadów.

Skup elektroodpadów

Elektrośmieci to wszelkiego rodzaju sprzęt – zepsuty, przestarzały albo po prostu zbędny – który zasilany jest za pomocą prądu elektrycznego lub baterii. Do jego produkcji wykorzystuje się substancje chemiczne, takie jak rtęć, ołów czy azbest, które zagrażają środowisku. Z tego powodu elektroodpady nie mogą trafiać na tradycyjne, komunalne składowiska, a powinny być utylizowane lub jeszcze lepiej – poddawane recyklingowi. W tym celu elektrośmieci warto oddawać do skupu surowców wtórnych. Elektrośmieci, które powinny trafić do takiego skupu, to m. in.:

  • sprzęt biurowy – komputery, laptopy, kserokopiarki, drukarki, skanery, niszczarki, telefony;
  • podzespoły komputerowe – procesory, dyski twarde, karty pamięci, płyty główne, graficzne i inne;
  • sprzęt AGD – lodówki, żelazka, pralki, odkurzacze, kuchenki;
  • sprzęt RTV – telewizory, odtwarzacze muzyczne, sprzęt audio-wizualny, kamery;
  • narzędzia – wiertarki, wkrętarki, kosiarki;
  • baterie i akumulatory.

Sprzęt, który ze skupu czy innego punktu zbiórki odpadów trafi do zakładu przetwarzania elektrośmieci, jest rozkładany na części w celu segregacji surowców. Substancje niebezpieczne zostają zutylizowane, ale inne odzyskane materiały posłużą do produkcji nowych artykułów. Jakie surowce odzyskuje się z elektroodpadów i w jaki sposób się je wykorzystuje?

Metale

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to prawdziwa skarbnica metali. Komputery, monitory, sprzęt AGD – wszędzie tam znajdziemy metalowe podzespoły. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile cennych pierwiastków zawiera niepozorny telefon komórkowy i jak wiele zastosowań mają pozyskane z jego recyklingu surowce. Przetworzone w ten sposób złoto, platyna, miedź czy srebro wykorzystywane są np. przy produkcji czajników, instrumentów muzycznych, a nawet do wytwarzania plomb dentystycznych.

Tworzywa sztuczne

Oprócz metalu, głównym surowcem pozyskiwanym dzięki recyklingowi elektrośmieci są tworzywa sztuczne. Plastikowe elementy to m. in. obudowy komputerów, części pralek, żelazek i innego sprzętu AGD. Do czego wykorzystuje się tak pozyskany plastik? Produkuje się z niego meble, np. ławki czy krzesła ogrodowe, a także inne przedmioty codziennego użytku, np. donice. Dzięki przetworzonym tworzywom sztucznym można również utwardzać drogi, a nawet produkować… kołpaki do aut.

Szkło

Sprzęty elektryczne i elektroniczne, takie jak monitory czy pralki, posiadają szklane elementy, np. ekrany i szyby. Pozyskane w ten sposób szkło ma różne zastosowania: może przykładowo posłużyć do produkcji naczyń żaroodpornych

Co jeszcze?

Jakie jeszcze surowce można pozyskać poprzez recykling elektroodpadów i co się z nich wytwarza?

Na to pytanie odpowiada specjalista ze Skupu Złomu, Metali i Elektroniki Ago Recykling: Cennym surowcem z recyklingu elektrośmieci są włókna węglowe, które uzyskuje się dzięki przetworzeniu kabli. Pozyskane w ten sposób włókna karbonowe służą do produkcji namiotów i żagli. Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają tez wiele elementów gumowych, takich jak uszczelki. Z pozyskanej na drodze recyklingu gumy produkuje się obuwie, np. gumowe klapki. Znakomite wyniki daje też przetwarzanie zużytych świetlówek, które mogą być wykorzystane aż w 90% do produkcji nowego oświetlenia. Warto też zaznaczyć, że przetwarzamy nie tylko materię stałą, czego przykładem jest możliwość ponownego wykorzystania freonu z lodówki.

śr. ocena 10 / głosów 1