rajstopy uciskowe

Rajstopy o stopniowanym ucisku – co warto wiedzieć o tych produktach?

Zarówno rajstopy, jak i pończochy mają działanie lecznicze. Możliwość ich stosowania doceniają przede wszystkim osoby mające problemy ze zdrowiem nóg. To właśnie metoda stopniowanej kompresji jest jedną z popularniejszych, stosowaną od dawna w leczeniu niewydolności żylnej oraz jej przykrych objawów, a także w profilaktyce. Niestety – nadal wiele osób obawia się używania rajstop o stopniowanym ucisku, z uwagi na mity, jakie krążą na ich temat i brak wiedzy. Co zatem warto wiedzieć o tych produktach?

Jak działają rajstopy o stopniowanym ucisku?

Rajstopy o stopniowanym ucisku zwane są także kompresyjnymi. Ich działanie polega na stopniowanym ucisku, który zmniejsza się stopniowo ku górze, tj. 100 % ucisku występuje w okolicy kostki, jej najwęższym miejscu, następnie stopniowo się zmniejsza. Dzięki specjalnej dzianinie, która wywiera kontrolowany stopniowany ucisk na nasze nogi, układ żylny, rajstopy uciskowe są dużym wsparciem. Stosując produkty uciskowe, chronimy swoje żyły, których średnica trzymana jest w ryzach, a zastawki żylne prawidłowo pracują. 

Dość często wiele osób rezygnuje z ich stosowania, gdyż po otwarciu opakowania wyglądają na za małe bądź ciasne. Ekspert ze sklepu Solidea wyjaśnia, że istotne jest ich prawidłowe dopasowanie, które sprawia, że rajstopy będą spełniały swoje funkcje lecznicze, ale też będą wygodne. Prawidłowe dopasowanie produktu uciskowego to klucz do komfortu. 

W przypadku wystąpienia problemów z odpowiednim ich dopasowaniem warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi właściwy dobór.

Warto również zaznaczyć, że są one prostym, bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania profilaktycznego i leczniczego. W przeciwieństwie do środków farmakologicznych wpływają na poprawę krążenia krwi, a także wygląd skóry.

Dlaczego wiele osób nie chce ich stosować?

Część osób, których stan zdrowia wymaga stosowania produktów kompresyjnych, obawia się ich nieestetycznego wyglądu. Czasy, w których rajstopy uciskowe wyglądały jak babcine odeszły już dawno w zapomnienie. Obecnie producenci oferują szeroki wybór produktów, różnorodnych zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów. Można nawet powiedzieć, że nie odróżniają się niczym od tradycyjnych rajstop. Co więcej, bez problemu można je dopasować do różnorodnych kreacji, dbając jednocześnie o zdrowie.

Warto również dodać, że produkty uciskowe są zalecane osobom, które prowadzą siedzący tryb życia, chodzą w szpilkach, podróżują, szczególnie samolotem, bądź mają pracę stojącą. Stopniowany ucisk pozwala złagodzić efekt opuchniętych i ciężkich nóg, działa profilaktycznie, zapobiega niewydolności żylnej.

Na koniec należy zaznaczyć, że nie należy obawiać się trudności związanych z ich zakładaniem. Co prawda, zakładanie rajstop uciskowych różni się od zakładania rajstop tradycyjnych, jednak stosowanie odpowiedniej techniki znacznie ułatwia wykonanie tej czynności.

śr. ocena 0 / głosów 0