Przyczepy dostosowane do przewozu zwierząt

Wraz z rozwojem transportu nastały nowe możliwości dla hodowców i właścicieli zwierząt. Mogą oni korzystać z przyczep, które są projektowane z myślą o ich czworonogach. Ta opcja jest wygodna zwłaszcza do przewożenia koni, ale sprawdza się również w przypadku bydła, psów czy ptactwa. Dowiedz się, jak powinien wyglądać transport zwierząt i jakie przyczepy wybrać w tym celu.

Podróże są dla czworonogów sporym stresem. Większość z nich, zamknięta i unieruchomiona na pewien czas, staje się nieufna, a nawet agresywna. Jednak niechęć zwierząt do korzystania ze środków lokomocji nie sprawia, że znika konieczność przewożenia ich, np. między stajniami, miejscami rozgrywania zawodów, ubojniami czy hodowlami. Transport żywego inwentarza może nastręczać sporych trudności, o ile nie zaopatrzysz swojej firmy w profesjonalne przyczepy do przewozu zwierząt. Ich zakup jest podyktowany nie tylko chęcią zapewnienia czworonogom przyzwoitych warunków, ale też ściśle regulowany zapisami polskiego prawa.

Warunki przewozu zwierząt

Wspomniane regulacje prawne obejmują każdy etap organizacji podróży. Transport zwierząt powinien przebiegać w sposób humanitarny, z uwzględnieniem postojów i podziału na gatunki.

Sam środek transportu (w zależności od przewożonego gatunku) powinien m.in.:

  • mieć antypoślizgową podłogę
  • mieć zadaszenie i izolację, która chroni przed deszczem, słońcem, zimnem,
  • gwarantować optymalną wentylację,
  • mieć urządzenia do pojenia i karmienia zwierząt,
  • być łatwy w dezynfekcji i czyszczeniu,
  • mieć odpowiednią powierzchnię umożliwiającą zwierzętom wygodne stanie, obracanie się lub leżenie.

Powyższe zapisy pochodzą z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Zostały przygotowane przez Ministra Infrastruktury i obowiązują na terenie całego kraju od 2003 roku.

Jakie przyczepy wybrać?

Wymagania co do tego, w jakich warunkach powinien być transportowany żywy inwentarz, są duże. Mając na uwadze dobro zwierząt i wspomniane regulacje prawne, należy wybrać dobrej jakości przyczepy. W ofercie Auto-Port dostępne są produkty umożliwiające transport bydła, psów, koni oraz ptactwa. Cechuje je solidność i optymalna stabilizacja, która wpływa na komfort prowadzenia przyczepy ciężarowej. Zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, osłon wewnętrznych, gumowych wykładzin, rolowanych plandek czy solidnych trapów wejściowych gwarantuje zwierzętom bezpieczeństwo na czas transportu. Jednocześnie dzięki opcji stworzenia czy zmodyfikowania przyczepy na zamówienie istnieje możliwość idealnego dopasowania jej wyposażenia do potrzeb klienta.

śr. ocena 5 / głosów 5