Przemysłowe pompy ciepła – komfort i oszczędności

Rosnące ceny paliw skłaniają nas do poszukiwania bardziej ekonomicznych źródeł energii. Jednym z rozwiązań, pozwalającym zminimalizować wydatki na ogrzewanie budynków, są pompy ciepła, pobierające energię cieplną z naturalnych, odnawialnych źródeł – gruntu, wody oraz powietrza.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompy ciepła, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych kotłów nie wytwarzają ciepła samodzielnie z dostarczanego do nich paliwa, lecz – zgodnie ze swą nazwą – „przepompowują” je z obwodu wymiennika ciepła, umieszczonego w środowisku zewnętrznym do obwodu grzewczego znajdującego się wewnątrz budynku. Obwody te nazywamy odpowiednio źródłem dolnym oraz źródłem górnym. Zasada działania pompy ciepła jest następująca: wymiennik ciepła, czyli umieszczona w gruncie, w zbiorniku wodnym lub na wolnym powietrzu instalacja z rur, wypełniona jest niezamarzającym, zimnym płynem. Płyn ten, krążąco po instalacji, ogrzewa się od temperatury otoczenia, a następnie trafia do pompy ciepła, w której znajduje się jeszcze jeden obieg, złożony z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu dławiącego. Krążący w tym obwodzie płyn ogrzewa się za pośrednictwem parownika od płynu z źródła dolnego, następnie trafia do sprężarki, gdzie w wyniku wzrostu ciśnienia jego temperatura wzrasta jeszcze bardziej. W skraplaczu dochodzi do kolejnej wymiany ciepła, tym razem między czynnikiem chłodzącym, a płynem wypełniającym obwód grzewczy. Po tej wymianie czynnik chłodzący przepływa przez zawór dławiący, jego ciśnienie i temperatura spada, dzięki czemu jest on gotowy na przyjęcie kolejnego porcji ciepła z dolnego źródła. W ten sposób cykl zaczyna się od nowa.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła to przede wszystkim doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Do swojej pracy wykorzystują one jedynie niewielką ilość energii elektrycznej, energia cieplna, którą przetwarzają jest całkowicie darmowa, gdyż pochodzi z naturalnych, odnawialnych źródeł – z tego powodu zanieczyszczenie środowiska wynikające z ich pracy jest minimalne. Sprawdzą się one w połączeniu z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe, które potrzebuje do ogrzania pomieszczenia znacznie mniej energii, niż tradycyjne grzejniki. Nawet w czasie wysokich mrozów są one w stanie pobrać wystarczającą ilość ciepła do wydajnego ogrzania budynku – mogą być wykorzystywane również poza sezonem grzewczym do ogrzewania wody użytkowej. Ich obsługa jest banalnie prosta, gdyż nie wymaga od właściciela budynku praktycznie żadnej interwencji, np. w postaci dostarczania paliwa stałego, ponadto eksploatacja urządzeń nie stwarza zagrożeń takich jak wybuch czy ulatnianie się szkodliwych produktów spalania paliwa.

Wysokiej klasy przemysłowe pompy ciepła znajdziemy w ofercie firmy JLM Air Comfort z Rzeszowa.

śr. ocena 5 / głosów 3