Przekładki tekturowe – do czego służą?

Tektura to najgrubszy rodzaj materiału papierniczego, który znajduje powszechne zastosowanie nie tylko w branży opakowaniowej. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań, do których jest ona wykorzystywana, stanowią zaś przekładki tekturowe. W naszym artykule odpowiadamy na pytania: jak one powstają? Jakie jest ich przeznaczenie? I czy sprawdzają się w swojej roli?

Tektura – materiał do zadań specjalnych

Tektura powstaje m.in. z makulatury, ścieru drzewnego oraz specjalnych dodatków, których zadaniem jest zwiększenie jej odporności. Jak już wyżej wspominaliśmy, jest ona szeroko stosowana w branży opakowaniowej. Jej walory wykorzystywane i doceniane są również w innych celach takich jak np. druk offsetowy czy fleksograficzny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy K&T Pak, która specjalizuje się w produkcji opakowań oraz podkładek z tektury:

Tektura falista powstaje z kilku warstw – tzw. linerów. Swoją nazwę zaś zawdzięcza środkowej warstwie, która jest pofalowana. Przez wzgląd na ilość warstw oraz typ fali, wyróżniamy poszczególne jej typy i rodzaje. Powszechnie stosowanym kryterium podziału jest liczba linerów. W ten sposób wskazać możemy na tekturę dwuwarstwową, trzywarstwową czy pięciowarstwową, które obecnie są bardzo popularne. Tektura, składająca się z trzech oraz pięciu warstw doskonale spełnia się w roli materiału na przekładki.

Do czego służą tekturowe przekładki?

Tektura warstwowa posiada doskonałe właściwości izolacyjne tak termiczne, jak i akustyczne. Ponadto jest ona w stanie zabezpieczyć przedmioty przed wstrząsami oraz uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż skutecznie amortyzuje uderzenia oraz chroni ich powierzchnię przed zabrudzeniami i zarysowaniem.

Z uwagi na wszystkie te swoje właściwości tektura falista idealnie sprawdza się jako materiał do produkcji przekładek tekturowych, które mają za zadanie zabezpieczyć delikatne przedmioty przez uszkodzeniami w trakcie ich transportu.

Przekładki tekturowe, oprócz ochrony podczas transportu, świetnie służą także jako elementy zabezpieczające towar w trakcie jego magazynowania.

Przekładki te w połączeniu z innymi produktami takimi jak opakowania fasonowe, kartony, wypełniacze, taśma pakowa czy metalowe zapinki gwarantują pełne bezpieczeństwo i ochronę przewożonemu oraz przechowywanemu towarowi. Dlatego też warto zaopatrzyć się we wszystkie te akcesoria jednocześnie.

Obecnie na rynku dostępne są oferty firm, które zapewniają swoim klientom wszystkie te produkty od ręki. Co istotne – jak to ma miejsce w przypadku przekładek oraz kartonów – wykonują je również na indywidualne zamówienie, wedle dokładnych wytycznych.

Indywidualne podejście współczesnych firm z tej branży to nie wszystko. Jak się dowiedzieliśmy od naszego rozmówcy, oferują one także utrzymanie stanów magazynowych po to, aby klient miał pewność, że w każdej chwili jego asortyment może być gotowy do odbioru.

śr. ocena 5 / głosów 5